AKTUALNOŚCI

Projekt33 – Filip Springer o dawnych miastach wojewódzkich

Tygodnik Polityka przez rok poprzedzający wybory samorządowe w cyklu “Portrety miast polskich” przeprowadził audyt miast wojewódzkich. Raz w miesiącu, począwszy od października 2013 i Warszawy, ukazywał się kilkunastostronicowy dodatek. Analizowano w nim nie tylko sprawy społeczne i gospodarcze, ale również polityczne i kulturalne, nie pominięto ładu przestrzennego.

Cykl zakończył się wydaniem specjalnym Niezbędnika inteligenta “Miasta i ludzie”, który w całości poświęcony jest miastom. Na 116 stronach zaprezentowano rys historyczny kreowania się miast jakie znamy obecnie, i kierunki w jakich miasta mogą zmierzać w przyszłości. Przedstawiono sylwetki największych polskich ośrodków, które skonfrontowano z ze znanymi światowymi metropoliami (Berlin, Londyn, Nowy Jork, Singapur, Szanghaj, Sztokholm). Kolejnym ważnym elementem jest ranking architektoniczno-urbanistyczny polskich miast. Jego wynikiem jest indeks jakości życia, otrzymany z analizy 11 kategorii.

Nie jest to koniec analizy miast, po najważniejszych ośrodkach przyszła pora na te, które kiedyś miały większy status. Chodzi oczywiście o dawne miasta wojewódzkie, które w większości 1 stycznia 1999 stały się miastami grodzkimi. Jak wygląda Polska powiatowa, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy mniejszych miast, co mogą w nich robić? Jaką wizję widzą władze i czy przeciwdziałają migracji? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć w “Projekcie 33” Filip Springer, przy państwa udziale. Swoje przemyślenia nad konkretnym miastem lub ogólne refleksje można przesyłać na adres projekt33 [at] filipspringer.com.

Reportaż wydawnictwa Karakter współpracującego z Programem Trzecim Polskiego Radia i tygodnikiem Polityka ukaże się jesienią 2016 roku.