Trwa głosowanie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego

Poznaliśmy listę projektów, zgłoszonych do kolejnej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń województwa śląskiego. Wraz z początkiem miesiąca ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2020.

Do tegorocznej, 21. edycji konkursu zgłoszono łącznie 42 realizacje, zlokalizowane na terenie 30 gmin województwa. Jak wskazują organizatorzy, większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. Zgłoszone realizacje mają zróżnicowaną skalę, wśród nich są zarówno obiekty kameralne np. podwórka – sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne np. centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie. Są wśród nich zarówno obiekty i przestrzenie przebudowane, zmodernizowane jak i zupełnie nowe inwestycje. Ponadto, zgłoszone realizacje zostaną ocenione przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Jak co roku uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach NPP 2020 i Architektura Roku odbędzie się w okresie jesiennym, w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.

Plebiscyt publiczności przez miesiąc

W trakcie plebiscytu można głosować na najlepsze realizacje zgłoszone do tegorocznej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

W głosowaniu, które odbywa się on-line, swoich faworytów wybierają mieszkańcy. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem ulubionym realizacjom. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów publiczności, zdobędzie nagrodę internautów. Plebiscyt publiczności potrwa do końca sierpnia. Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe. Głosować można na stronie npp.slaskie.pl.

W poprzedniej edycji nagrody trafiły do Rybnika, Jastrzębia Zdroju, Rudy Śląskiej i Sosnowca.

W 20 edycji konkursu w kategorii przestrzeń publiczna wyróżniono zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw, autorstwa RS+ Robert Skitek, zaś nagrodzono zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Jastrzębiu Zdroju (Paweł Kuczyński – STUDIO PROJEKTOWE „ARCHITEKT”) oraz zagospodarowanie lokalnego rynku w Rudzie Śląskiej – Orzegowie (Pracownia Projektowa Architekt Jacek Leśko). W kategorii obiekt użyteczności publicznej wyróżniono budowę żłobka wraz z zagospodarowaniem terenu Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku, przy ul. Orzepowickiej, w dzielnicy Maroko-Nowiny (SIERGIEJ STUDIO ARCHITEKTURY – Grzegorz Siergiej). Nagrodzono projekt Stacja Biblioteka – rewitalizację zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej – Chebziu (Pracownia Autorska Architektoniczna Krzysztof Kulik) oraz termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 11 (Pracownia Projektowa AiM Arkadiusz Miśkiewicz).