AKTUALNOŚCI

Szczecińska Łasztownia: wyniki konkursu

Dziś nastąpiło ogłoszenie wyników międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Łasztownia. Nowe Serce Miasta” na wizję zagospodarowania prawie 200 hektarów w Szczecinie.

To największy konkurs urbanistyczny w historii Szczecina i rekordowy pod względem puli nagród – w sumie 425 tysięcy złotych dla najlepszych propozycji architektonicznych. Do rywalizacji zgłosiły się 242 pracownie z Polski, Europy, a także Japonii i USA. Swoje prace przysłało ostatecznie 26 zespołów architektów. Wśród nich międzynarodowe jury kierowane przez profesor Magdalenę Staniszkis wskazało 6 prac wyróżniających i 3 główne nagrody.

Zwycięska praca; wiz. materiały prasowe

Pierwszą nagrodę i 150 tysięcy złotych otrzymała Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Magdaleny Staniszkis doceniała zarówno uwypuklenie walorów wysp Śródodrza jak i konsekwentną realizację założeń Floating Garden.

II nagroda o wartości 75 tys. zł brutto przypadła zespołowi PAREGA – Paul Centarski z Wrocławia, Bartosz Kowal ze Szwajcarii, Wojciech Mazan z Austrii i Bartłomiej Poteralski z Wrocławia. Trzecią nagrodę o wartości 50 tys. złotych brutto otrzymała para architektek – Aleksandra Krzywańska z Zielonki i Maja Matuszewska z Warszawy,

Jakie będą kolejne etapy prac? Efekty konkursu zostaną zawarte w przygotowywanym od 2014 roku miejscowych planie zagospodarowania przestrzennego Międzyodrze Wyspa Grodzka – Łasztownia 3. Zgodnie z założeniami plan uchwalony ma być w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Następnie miasto rozpocząć ma poszukiwania inwestorów.