Światowe Forum Miejskie w Katowicach

Na kilka dni Katowice zmieniły się w centrum dyskusji o tematach związanych z funkcjonowaniem i transformacją miast. Około 22,5 tysiąca uczestników z 174 krajów świata zarejestrowało się na Światowym Forum Miejskim.

Choć to już 11 edycja wydarzenia, to Światowe Forum Miejskie (ang. World Urban Forum) po raz pierwszy organizowane jest w Europie Centralnej, Forum dzieli się na cześć konferencyjną oraz wystawową “Urban EXPO”. Przez cztery dni od rana do wieczora uczestnicy mogą uczestniczyć w warsztatach, panelach dyskusyjnych, wysłuchać prezentacji czy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Katowice na cztery dni stały się światowym centrum rozmów o rozwoju miast | fot. Urbnews

WUF po raz pierwszy również w przestrzeni miejskiej. “Star-urbanista” krytykuje lokalizację.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa pierwszego dnia przypomniał, że po raz pierwszy w historii Światowego Forum Miejskiego wokół zamkniętego i chronionego miejsca jego organizacji rozmieszczone zostały otwarte strefy poświęcone różnej tematyce; bezpłatne i dostępne bez rejestracji – m.in. relaksu, nauki, innowacji, centrum, miasta i muzyki, kultury i sztuki. I rzeczywiście – uczestniczyć w wybranych dyskusjach i wydarzeniach w przestrzeni miasta mogli nie tylko zarejestrowani uczestnicy.

Nie obyło się bez kontrowersji. Mikael Colville-Andersen, urbanista i założyciel Copenhagenize Design Co., skrytykował lokalizację wydarzenia wskazując m.in. na zamykanie dróg rowerowych w okolicy, rozwiązania przestrzenne (w szczególności rozbudowany układ drogowy i konieczność korzystania z przejść podziemnych w centrum miasta) oraz charakter nowej zabudowy. Colville-Andersen współpracuje z podmiotami na całym świecie, projektuje dla nich infrastrukturę rowerową, komunikację oraz prowadzi szkolenia z rozwiązań przyjaznych rowerom. W Polsce przeczytać można jego książkę “Być jak Kopenhaga – Duński przepis na miasto szczęśliwe”, wydawnictwa Wysoki Zamek.

Polscy współorganizatorzy dostosowali program do bieżących wydarzeń. W Polskim Pawilonie na Urban EXPO mogliśmy na przykład wysłuchać dyskusję panelową na temat odbudowy po wojnie w Ukrainie. Dodatkowo Związek Miast Polskich przygotował wspólne stanowisko z Ukraińskimi miastami.

Na Urban EXPO wystawiło się kilkadziesiąt krajów, samorządów, NGOsów i firm | fot. Urbnews

Prezentacja KPM i World Cities Report

Światowe Forum Miejskie stało się miejscem ogłoszeń zarówno wyników prac nad ważnymi dokumentami, jak i nagrodami. Poznaliśmy tam m.in. polską Krajową Politykę Miejską 2030 (o niej w osobnym tekście), jak i międzynarodowy raport World Cities Report 2022.

Powstanie obu poprzedzone było wnikliwymi diagnozami i analizami. Mimo innej skali i zakresu, w obu możemy znaleźć odniesienia do największych współczesnych wyzwań: zachwiania równowagi ekologicznej, demograficznej, społecznej oraz przyspieszającego rozwoju świata cyfrowego. Takie raporty jak World Cities Report pomagają zrozumieć ścieżkę rozwoju miasta. To o tyle istotne, bo lepiej wyjaśnia przyczyny różnych zjawisk i procesów, z którymi mamy do czynienia w przestrzeni miejskiej, a dzięki temu później łatwiej podejmować odpowiednie decyzje

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dowiedzieliśmy się, że w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej trwają już prace nad dokumentem horyzontalnym „Koncepcja Rozwoju Kraju 2050”. Będzie zawierał scenariusze rozwojowe, które będą stanowiły odpowiedź na zidentyfikowane wyzwania.

Aktywności i wydarzenia miały miejsce w wielu punktach miasta | fot. Urbnews

Nagrody dla młodych

Podczas Światowego Forum Miejskiego WUF11 wręczono także nagrody w ramach Urban_In. Miasto. Uhonorowano rozwiązania dla polskich miast, które w konkretny sposób staną się lepszymi miejscami do życia. Spośród ponad 150 zgłoszeń w kategoriach: „Młodzi pasjonaci” oraz „Młodzi profesjonaliści” (zależnej od wieku uczestników), wybrano najlepsze. Dotyczyły one Piaseczna, Zabrza i Rybnika (z kategorii konkursowej „Młodzi profesjonaliści”) i zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych miesięcy. Dla zwycięzców w kategorii młodych profesjonalistów Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zabezpieczyło po 25 tysięcy złotych na wdrożenie zaprezentowanego projektu.

Organizatorami wydarzenia są Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.