Porozmawiajmy w Katowicach o najważniejszym wynalazku ludzkości 

Miasto to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości, dla niektórych – najważniejszy. Miasta są bowiem od tysięcy lat miejscem wymiany handlowej, przepływu wiedzy, interakcji, innowacji czy organizowania się społeczności. Miasta to ciągle transformujące się węzły globalnej sieci powiązań między ludźmi, firmami, uczelniami i organizacjami. 

Światowe Forum Miejskie – WUF11

W tym roku Katowice

Kondycja miast, ich konkurencyjność i sprawność w dostosowywaniu się do ciągłych zmian to tematy, którymi zajmują się nie tylko ich włodarze i świadomi mieszkańcy, ale także tysiące badaczy i organizacji. Jedną z nich jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. 

Co dwa lata, pod egidą ONZ, odbywa się najważniejsze i największe na świecie wydarzenie dotyczące dyskusji o rozwoju miast – Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum – WUF).
W tym roku – już w dniach od 26 do 30 czerwca – 11 sesja wydarzenia odbędzie się w Polsce,
w Katowicach. Po raz pierwszy w 20-letniej historii gospodarzem wydarzenia będzie kraj
z Europy Środkowo-Wschodniej. W WUF wezmą udział nie tylko przedstawiciele rządów i miast
z całego świata, ale również setki naukowców, przedstawicieli organizacji społecznych oraz biznesu a przede wszystkim mieszkańcy miast. To niepowtarzalna okazja by w Polsce wziąć udział w globalnym wydarzeniu, podczas którego prezentowane i omawiane będą trendy
i wyzwania dla rozwoju zarówno metropolii, jak i mniejszych miast i miasteczek.  

Światowe Forum Miejskie – WUF11

Zwłaszcza w czasach kryzysów i niepewności, wiele osób zadaje sobie pytania: czy tu, gdzie mieszkam, jestem bezpieczny? Czy miejsce, w którym żyję, daje dobre perspektywy na rozwój
i dobre życie dla mnie i moich bliskich? W jaki sposób moje miasto poradzi sobie
z transformacją gospodarczą, energetyczną, klimatyczną? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać uczestnicy WUF w Katowicach. To szansa na podzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami, wzajemne inspirowanie czy nawiązywanie współprac w międzynarodowym gronie. 

Górny Śląsk odwiedzą tysiące osób

Organizatorzy wydarzenia po stronie polskiej – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice – zapewniają, że nie będzie to zwykła konferencja. Przez 5 dni cała stolica Górnego Śląska będzie żyła festiwalem miejskim, którym jest WUF11. W mieście powstanie
11 stref pod wspólną nazwą „WUF na Mieście”, które będą miały swój osobny program. Będzie kino miejskie, koncerty, strefa dyskusji z młodymi czy strefa innowacji. Ciekawą atrakcją będzie również Urban Expo, w której swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta,
ale też firmy. WUF to „numer 1” wśród wydarzeń miejskich.

Odpowiedzialna urbanistyka, poważnie traktująca wyzwania klimatyczne i społeczne, to temat, który wypełniał będzie niemal wszystkie elementy programu WUF11. To globalne wydarzenie wypełnione będzie dyskusjami na temat praktycznego wymiaru budowania tzw. rezyliencji miejskiej w jej różnych aspektach. 

Ponadto, warto wziąć udział w tzw. Urban Expo w czasie WUF11, gdzie setki organizacji rządowych, pozarządowych, naukowych i przedsiębiorstw będzie prezentować i omawiać konkretne rozwiązania i innowacje związane ze zrównoważoną urbanistyką.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.gov.pl/web/wuf11. Bezpłatna rejestracja na stronie: https://wuf.unhabitat.org/