AKTUALNOŚCI

Smog w Meksyku. Wprowadzono czasowy zakaz ruchu samochodów

Samochody w stolicy Meksyku pozostaną na parkingach. Władze miasta wprowadziły wczoraj ograniczenia w ruchu z powodu niezadowalającej jakości powietrza.

Meksyk | fot. Fidel Gonzalez | lic. CC-BY-SA-3.0

Meksyk | fot. Fidel Gonzalez | lic. CC-BY-SA-3.0

To pierwszy tak radykalny krok władz aglomeracji Meksyku, wcześniej zakazy ruchu obowiązywały jedynie pojazdy bez certyfikatu poświadczającego niską emisję spalin. Jest to próba walki z największym kryzysem smogowym, który dotknął miasto od dekady. Różnego rodzaju ograniczenia mają obowiązywać od 5 kwietnia do 30 czerwca, czyli do przewidywanej daty pojawienia się letnich deszczy. W tym okresie samochody pozostaną na parkingach jednego dnia w tygodniu. Całkowity zakaz obejmie także jedną z wiosennych sobót.

Aglomeracja Meksyku liczy ponad 20 milionów mieszkańców. Szacuje się, że na jej drogach porusza się dziennie ponad 1,4 mln pojazdów. Z uwagi na swoje położenie ponad 2200 metrów nad poziomem morza oraz sąsiedztwem licznych pasm górskich miasto cierpi na wiele problemów związanych z przeludnieniem oraz niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. W najbliższym czasie przewidywane są kolejne problemy z zanieczyszczeniem powietrza, a władze zapowiadają częstsze kontrole pojazdów oraz inwestycje w transport zbiorowy.