Siedlce: koncepcja zagospodarowania otoczenia stacji kolejowej

Siedlecki magistrat na konferencji prasowej zaprezentował pierwsze, ambitne, koncepcje zagospodarowania otoczenia dworca kolejowego. Aktualnie zmieniany jest układ torów oraz modernizowane są perony, zlikwidowano również dwie duże hale. Głównym zamierzeniem jest utworzenie punktu przesiadkowego – przeniesienie dworca autobusowego w rejon ul. Łukasińskiego. W ten sposób zredukuje się liczbę autobusów poruszających się przez centrum miasta. Działka zajmująca obecny dworzec wg dokumentów planistycznych przeznaczona będzie pod usługi kultury.

Nowe oblicze uzyska lokomotywownia, w rozbudowanym obiekcie znajdzie się centrum wystawiennicze, pasaż handlowy, lofty lub hotel. Kształt budynku w oczywisty sposób tworzy plac, którym powstanie budynek biurowy o przesuniętych względem siebie kondygnacjach. Podobna konstrukcja została zaplanowana u wlotu wiaduktu garwolińskiego – na wizualizacji zaprezentowano wizję, która nie spełnia wytycznych MPZP, co do liczby kondygnacji. Władze miasta chcą wybudować także parking wielopoziomowy na około 800 miejsc.

W3D Siedlce

Właścicielem większości z 4,5 ha jest miasto Siedlce, które weszło w jego posiadanie jako zapłata PKP za zaległości podatkowe. Za opracowanie wizji odpowiedzialna była siedlecka Autorska Pracownia Architektury K2. Włodarze miasta przedstawili już ją potencjalnym inwestorom. Realizacja nastąpić ma za pomocą partnerstwa publiczno-prywatnego. Powodzenie koncepcji uzależnione będzie od inwestycji drogowych – budowy III etapu obwodnicy wewnątrzmiejskiej oraz tunelu pod torami jako przedłużenie ul. Kilińskiego. Niedawno ogłoszono, że oddanie do użytku drugiej z tych inwestycji jest opóźnione o dwa lata (2017).

 OrtofotoSiedlce

Bibliografia
* Oficjalna strona internetowa Urzędu Miasta Siedlce http://www.siedlce.pl/