AKTUALNOŚCI

MODERNIZM. JAK MIESZKA SIĘ NA PRZEDWOJENNYM OSIEDLU WUWA I W POWOJENNYCH „SEDESOWCACH”?

MODERNIZM. JAK MIESZKA SIĘ NA PRZEDWOJENNYM OSIEDLU WUWA I W POWOJENNYCH „SEDESOWCACH”? – Wystawa podsumowująca wrocławski projekt „Kto widział…Modernizm? Re-aktywacja”

Stowarzyszenie PAKT wraz z Programem mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 zapraszają na wystawę pełną wspomnień, opowieści, głosów, opinii, zdjęć z domowych archiwów obecnych i dawnych mieszkańców osiedla WuWa oraz grunwaldzkich „Sedesowców”. Ekspozycja stanowi próbę przemyślenia tego, jak mają się ambitne hasła modernistów do dzisiejszej funkcjonalności zastosowanych rozwiązań. Najważniejsi są tu oczywiście ludzie – ich doświadczenia i spojrzenia na dzieje obu założeń. Wernisaż odbędzie się 13 grudnia o godzinie 19:00 w siedzibie Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

(Wydaje się, że) modernizm niczego nie ukrywał, nie odgrywał. Nawet jeśli w jakiejś mierze posiadał utopijne podłoże, to nie budował społeczno-politycznych iluzji, nie legitymizował zastanych stosunków władzy, nie bazował na podziałach ekonomicznych. Był konkretny i dla wszystkich. Stanowił próbę optymalizacji życia codziennego (domu i pracy) mieszkańców przeludnionych dwudziestowiecznych miast. Architekci i planiści czynili starania na rzecz poprawy warunków bytowych, o prawo do mieszkania, o wygodę użytkowania, a także o estetykę wnętrz, bryły i otoczenia.

Właśnie temu wymiarowi modernizmu poświęcony był projekt „Kto widział… Modernizm? Re-aktywacja”. Jego pomysłodawcy postanowili zapytać mieszkańców przedwojennego osiedla WuWa, jednego z sześciu wzorcowych projektów Werkbundu, oraz powojennych „Sedesowców” (zaprojektowanych przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak) o to, w jakim stopniu przestrzenne realizacje modernistycznych koncepcji z lat 20. i 70. ubiegłego stulecia, spełniają obietnice twórców stylu. Szukali zatem odpowiedzi na pytanie o  to, czy czas zweryfikował ambitne hasła i zamierzenia nowoczesności. Oddali głos lokatorom, aby ukazać doświadczenia i spojrzenia na historie obu kompleksów. Album rozmaitych narracji, które udało się zebrać, to nie tylko uwiecznione na kilku krótkich filmach opowieści, ale też dokumentacja fotograficzna z domowych archiwów. Dodatkowo zorganizowano również warsztaty dla dzieci z tworzenia poezji i kolaży inspirowanych sztuką DADA. Odbyły się one w kamienicy zlokalizowanej przy „Sedesowcach”, co wobec idei swobodnego kojarzenia odległych znaczeniowo i wizualnie elementów przedstawia się bardzo inspirująco. Efekty pracy najmłodszych wrocławian również zostaną zaprezentowane podczas wystawy.

Do zobaczenia 13 grudnia o 19:00 na wernisażu w wyjątkowym miejscu – w dawnym przedszkolu na osiedlu WuWa, gdzie dziś mieści się siedziba Dolnośląskiej Izby Architektów RP (ul. Wróblewskiego 18).

Projekt realizowany jest we współpracy z Programem mikroGRANTY ESK Wrocław 2016.

Kto za tym stoi?
Stowarzyszenie PAKT zrzesza praktyków pracy projektowej w obszarze edukacji oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. W ramach swojej działalności PAKT organizuje wystawy, przygotowuje publikacje oraz wdraża projekty w obszarze kultury. PAKT tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser, Tomasz Nowak i Mateusz Stefaniak.
FB: @ktowidzialmodernizm

Partner merytoryczny: Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego

Partnerzy: Wrocławska Rewitalizacja, Fabryka Sensu
Patroni medialni: BRYŁA, Architektura-Murator, TuWrocław, Wrocław.pl, KochamWrocław, UrbNews, DOKiS