AKTUALNOŚCI

Willa Wolfa w Gubinie do rekonstrukcji?

Villa Wolf w Gubinie to jedno z pierwszych dzieł słynnego architekta Ludwiga Mies van der Rohe. Choć fizycznie nie przetrwała do dzisiaj, wciąż jest atrakcją dla miłośników architektury i ściąga do, dziś już polskiego, Gubina dziesiątki gości.

Willa Wolfa w Gubinie

Willa Wolfa w Gubinie

Zbudowana w 1926 roku dla lokalnego producenta kapeluszy Ericha Wolfa willa przetrwała jedynie 19 lat. To jeden z pierwszych modernistycznych dzieł architekta, w których zastosował m.in. nowe materiały budowlane czy wizję przestrzenną. Posiadłość Wolfa znajdowała się między wzdłuż Teichbornstraße (dziś ulica Królewska) i Grüne Wiese (dziś ulica Piastowska). Willa powstała na wysokiej skarpie, na wschodnim brzegu Nysy, z widokiem na jej dolinę. Szczególną uwagę zwraca fakt, że nowoczesny jak na owe czasy budynek zrealizowany został w małym mieście przemysłowym.

W wyniku działań wojennych ówczesny Guben został podzielony między Polskę oraz NRD, po linii Nysy Łużyckiej. Budynek spłonął i nie został odbudowany. Pozostałe materiały budowlane zostały wykorzystane do rekonstrukcji budynków w Gubinie, zaś teren przeznaczono później na cele rekreacyjnie. Dziś funkcjonuje tam Park Waszkiewicza, gdzie zamieszczone są tablice informacyjne o budynku. Przeprowadzone 17 lat temu badania archeologiczne pod kierunkiem dr Jarosława Lewczuka z Zielonej Góry i prof. Leo Schmidta z Cottbus pozwoliły na odsłonięcie części piwnic. Pomimo całkowitego zniszczenia budynku, park przyciąga wielu miłośników architektury Miesa van der Rohe, nie tylko z jego rodzinnego kraju.

Willa Wolfa w Gubinie

Willa Wolfa w Gubinie

Obecnie rozważana jest odbudowa willi w skali 1:1, podobnie jak dokonano z innym dziełem Miesa van der Rohe: pawilonu niemieckiego w Barcelonie. Dzięki temu miasto, zniszczone przez działania wojenne i podzielone granicą, staje się sławne na całym świecie. O budynku pisze się nie tylko w Polsce i Niemczech, ale miedzy innymi też na łamach New York Times. W działania zaangażowany jest szczególnie Florian Mausbach, urbanista i były szef Federalnego Instytutu Badań Budownictwa, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (Bundesamtes für Bauwesen und Raumordnung).

2019 - rok rocznic Bauhausu
Za rok mija 100 rocznica powstania szkoły Bauhausu, której ostatnim dyrektorem był Mies van der Rohe. Wtedy też mija 50. rocznica śmierci architekta,