Willa Wolfa w Gubinie do rekonstrukcji?

Villa Wolf w Gubinie to jedno z pierwszych dzieł słynnego architekta Ludwiga Mies van der Rohe. Choć fizycznie nie przetrwała do dzisiaj, wciąż jest atrakcją dla miłośników architektury i ściąga do, dziś już polskiego, Gubina dziesiątki gości.

Willa Wolfa w Gubinie

Willa Wolfa w Gubinie

Zbudowana w 1926 roku dla lokalnego producenta kapeluszy Ericha Wolfa willa przetrwała jedynie 19 lat. To jeden z pierwszych modernistycznych dzieł architekta, w których zastosował m.in. nowe materiały budowlane czy wizję przestrzenną. Posiadłość Wolfa znajdowała się między wzdłuż Teichbornstraße (dziś ulica Królewska) i Grüne Wiese (dziś ulica Piastowska). Willa powstała na wysokiej skarpie, na wschodnim brzegu Nysy, z widokiem na jej dolinę. Szczególną uwagę zwraca fakt, że nowoczesny jak na owe czasy budynek zrealizowany został w małym mieście przemysłowym.

W wyniku działań wojennych ówczesny Guben został podzielony między Polskę oraz NRD, po linii Nysy Łużyckiej. Budynek spłonął i nie został odbudowany. Pozostałe materiały budowlane zostały wykorzystane do rekonstrukcji budynków w Gubinie, zaś teren przeznaczono później na cele rekreacyjnie. Dziś funkcjonuje tam Park Waszkiewicza, gdzie zamieszczone są tablice informacyjne o budynku. Przeprowadzone 17 lat temu badania archeologiczne pod kierunkiem dr Jarosława Lewczuka z Zielonej Góry i prof. Leo Schmidta z Cottbus pozwoliły na odsłonięcie części piwnic. Pomimo całkowitego zniszczenia budynku, park przyciąga wielu miłośników architektury Miesa van der Rohe, nie tylko z jego rodzinnego kraju.

Willa Wolfa w Gubinie

Willa Wolfa w Gubinie

Obecnie rozważana jest odbudowa willi w skali 1:1, podobnie jak dokonano z innym dziełem Miesa van der Rohe: pawilonu niemieckiego w Barcelonie. Dzięki temu miasto, zniszczone przez działania wojenne i podzielone granicą, staje się sławne na całym świecie. O budynku pisze się nie tylko w Polsce i Niemczech, ale miedzy innymi też na łamach New York Times. W działania zaangażowany jest szczególnie Florian Mausbach, urbanista i były szef Federalnego Instytutu Badań Budownictwa, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (Bundesamtes für Bauwesen und Raumordnung).

2019 - rok rocznic Bauhausu
Za rok mija 100 rocznica powstania szkoły Bauhausu, której ostatnim dyrektorem był Mies van der Rohe. Wtedy też mija 50. rocznica śmierci architekta,

Aktualizacja (2021.03.04)

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy będzie prowadziło badania archeologiczne na terenie, gdzie istniała Willa Wolfa. Miasto przygotowało projekt, który zakłada odkrycie reliktów, projektów Miesa van der Rohe, które znajdują się w parku. Być może w późniejszym czasie władze podejmą decyzje o zrekonstruowaniu willi. W rozmowie z “Radiem Zachód”, Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska konserwator zabytków uważa, że odbudowa zabytku z 1926 roku to szansa na międzynarodowy rozgłos zarówno dla Gubina, jak i całego regionu.