AKTUALNOŚCI

Mistrzowskie miasta – Belo Horizonte

Kolejnym miastem z serii Mistrzowskie Miasta jest organizator jednego z półfinałów turnieju – Belo Horizonte.

lokalizacja miast

Belo Horizonte – trzecie największe miasto Brazylii o powierzchni 330 km2 i ludności sięgającej prawie 2,5 mln osób, co przekłada sie na gęstość zaludnienia rzędu 7300 os./km2. Belo Horizonte to stolica stanu Minais Gerais, którego dysproporcje pomiędzy północną i południową częścią są bardzo duże. Wynika to z faktu bliskości najwiekszych brazylijskich ośrodków miejskich – Rio de Janeiro oraz Sao Paulo graniczących z Minais Gerais od południa oraz górzystego charakteru północy stanu. Belo Horizonte to wiodący ośrodek gospodarczy w kraju, a także regionalne centrum usług wyższego rzędu wraz z rozwiniętym sektorem przemysłu (górnictwo, produkcja tekstyliów). Minais Gerais jest odpowiedzialne za 50% całkowitej produkcji szeroko znanej brazylijskiej kawy. Co więcej Belo Horizonte było już niegdyś organizatorem mistrzostw świata w Piłce Nożnej – w 1950 roku na stadionie Estádio Independência odbyły się 3 mecze fazy grupowej.

Rozwój miasta

Początki Belo Horizonte silnie związane są z górnictwem, dzięki czemu miasto szybko się wzbogaciło. Założone w 1889 r. Belo Horizonte, w ciągu 8 lat zdołało przejąć funkcję stolicy stanu Minais Gerais od Ouro Preto. Pierwsze plany Belo Horizonte nawiązywały do wyglądu amerykańskiego Waszyngtonu – podobny podział ulic, ortogonalny układ. Podobieństwo można zauważyć do dziś:

Jedną z najbardziej znanych realizacji urbanistycznych w Belo Horizonte jest Pampulha. W latach 40 miasto silnie rozwinęło się w kierunku północnym. Terenem wymagającym zagospodarowania okazał się obszar znajdujący nad jeziorem Pampulha. Ówczesny prezydent Belo Horizonte – Juscelino Kubitschek, odrzucił pomysł Alfredo Agache, który był stanowiska, że Pampulha powinna być miastem satelickim dla Belo Horizonte. Wygrał projekt młodego wówczas Oscar’a Niemeyer’a. Jednym z głównych celów zagospodarowania Pampulhi było utworzenie ośrodka usługowego, w tym rozrywek dla klasy wyższej. Plan zagospodarowania dzielnicy obejmował budowę 5 obiektów – kasyna, kościoła, hotelu, klubu oraz klubu nurkowego. Wszystkie budowle znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i cechowały się oryginalną formą architektoniczną. Pampulha do dziś zachowała swój charakter i stała się centrum kultury, sztuki, a także sportu w Belo Horizonte.

Pampulha


Prace przygotowawcze do Mundialu w Belo Horizonte to przede wszystkim:

1. Przebudowa areny zmagań sportowców

Mineirao Stadium (nie mylić z Estádio Independência, gdzie odbywały się MŚ w 1950 r.). Odbudowany od podstaw obiekt sportowy jest w stanie pomieścić 64 000 kibiców. Trzeba zaznaczyć, że Belo Horizonte, w przeciwieństwie do wielu miast takich jak Kurytyba, sprostało wymogom FIFY i szybko oddało stadion do użytku. Próba generalna obiektu odbyła się podczas ubiegłorocznego Pucharu Konfederacji i zakończyła się sukcesem. W tegorocznych MŚ Mineirao Stadium będzie gospodarzem 6 spotkań, w tym jednego półfinału. Pozostając w temacie sportu warto wspomnieć, iż Belo Horizonte ma do zaoferowania dwa bogato wyposażone centra treningowe (Cruzeiro Esporte Clube oraz Clube Atletico Mineiro), co przyciągnęło reprezentację Argentyny do stacjonowania własnie w tym mieście.

2. Hotele
Władze miasta postanowiły wybudować 40 nowych hoteli. Związane jest to z prognozowanym napływem 200 000 turystów. Rozwój sieci hotelowej ma za zadanie nie tylko pomieścić przyjezdnych podczas mistrzostw. Władze miasta liczą, że tak wielka impreza jaką jest Mundial sprawi, iż odwiedzający powrócą do stolicy stanu Minais Gerais, a miasto zostanie organizatorem innych wydarzeń – ze świata inwestycji, handlu czy biznesu.

3. Infrastruktura transportowa
334 milionów euro – to kwota przeznaczona przez władze Belo Horizonte na rozwój transportu. Z tych pieniędzy udało się rozbudować m.in. dwa lotniska:

  • Confins Internatinal Airoport – prace modernizacyjne, budowa drugiego terminalu;
  • Pampulha – prace modernizacyjne.

Na koniec jako ciekawostkę dodam, że podczas EURO2012 delegacja z Belo Horizonte zawitała do Polski. Przyszli organizatorzy nie dość, że uzyskali informacje z pierwszej ręki dotyczące organizacji mistrzostw, to dodatkowo mieli szansę podjąć działania promujące Belo Horizonte wśród europejskich kibiców.

[embed height=”500″]https://www.youtube.com/watch?v=qrFjPuJvUeM[/embed]