AKTUALNOŚCI

Warszawa: 90 nowych zabytków

W ubiegły czwartek zarządzeniem Prezydent m.st. Warszawy stolica wzbogaciła się o 90 obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków.

Znaczna część nowych zabytków reprezentuje powojenny modernizm – m.in. blok mieszkalny przy ul. Smolnej 8, czy budynek Centralnego Domu Handlowego u zbiegu ul. Belwederskiej i Gagarina. Na liście znalazły się także założenia i układy urbanistyczne, ochroną objęto rejon Ronda Waszyngtona,  Osiedle Młodych, Osiedle Ludna, Osiedle Szwoleżerów oraz Sady Żoliborskie.

Sady Żoliborskie | źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Sady Żoliborskie | źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zastępca stołecznego konserwatora zabytków, Michał Krasucki, w marcu przedstawił listę ponad 50 modernistycznych obiektów, które powinny zostać uznane za zabytki. Część z nich właśnie teraz uzyskała ten status. Jak podkreśla sam Krasucki, nie miałoby to miejsca bez organizacji społecznych oraz wydarzeń, podczas których dyskutowano nad architektoniczną spuścizną lat 1945-1989.

Stowarzyszenia zajmujące się perłami okresu PRL będą starać się o wpisy kolejnych obiektów. W wielu przypadkach najistotniejszy jest czas – zabudowania fabryki dźwigów ZREMB na Mokotowie, które znalazły się na marcowej liście, już nie istnieją. Inwestor obiecał jednak odtworzenie mozaiki ze strefy wejściowej.

Poniżej prezentujemy pełną listę 90 nowych zabytków stolicy: