Debata: Chaotyczne porządki przestrzeni, Warszawa, 08.05.2018

Książka Joanny Kusiak „Chaos Warszawa” (nowość Wydawnictwa Bęc Zmiana) na przykładzie stolicy pokazuje, że polski „chaos przestrzenny” jest tak naprawdę świetnie zorganizowany, a jego źródeł należy szukać nie tylko w planowaniu przestrzennym, ale na przykład w sądownictwie. We wtorek 8 maja o godz. 18.00 rozmawiać o tym będą eksperci, podczas debaty wokół książki Joanny Kusiak, jaka odbędzie się w Barze Studio przy pl. Defilad 1. Wstęp wolny.

– „Chaos” to symptom, a nie opis problemu – mówi Joanna Kusiak, autorka książki. – Czujemy, że z przestrzenią miejską jest coś nie tak, ale nie wiemy dokładnie co i wtedy mówimy, że panuje chaos. Często się słyszy, że chaos „rządzi” przestrzenią. „Chaos” to takie słowo, które jest zamierzone jako systemowa krytyka miasta – w istocie jednak osuwa się w zwykłe narzekanie, które jednak nigdy nie dotyczy jakiejś konkretnej rzeczy, tylko zawsze całości systemu. Nie narzekamy po prostu na brak podatku katastralnego albo reprywatyzację, na to, że jest brzydko czy że wisi wielki bilbord. Za każdym razem, kiedy mówimy: „ten chaos”, oznacza to, że stoi za tym coś więcej – dodaje autorka.

 

W debacie udział wezmą oprócz Joanny Kusiak, autorki książki “Chaos Warszawa”, Beata Siemieniako, prawniczka i aktywistka miejska, Jarosław Trybuś, historyk architektury i dyrektor Muzeum Warszawy oraz Artur Celiński, wicenaczelny Magazynu Miasta, kierownik programu DNA Miasta. Prowadzenie spotkania: Bogna Świątkowska, prezes fundacji Bęc Zmiana.

 

Joanna Kusiak – socjolożka i badaczka miast, prowadzi interdyscyplinarne badania na pograniczu studiów miejskich, teorii krytycznej i socjologii prawa. Obecnie pracuje w King’s College na Uniwersytecie Cambridge. Wcześniej pracowała m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz Uniwersytecie Wiedeńskim. Współredaktorka książek Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Urban Change after 1990 (2012) i Miasto-Zdrój. Architektura i programowanie zmysłów (2014). Jej nowy projekt analizuje rolę technikaliów prawa w miejskim neoliberalizmie, a także ich potencjał emancypacyjny dla ruchów miejskich w Berlinie i Warszawie. Doktorat obroniła na Politechnice w Darmstadt – ukazał się w wersji polskiej jako Chaos Warszawa (2017).

 

Beata Siemieniako – prawniczka i aktywistka. Jest absolwentką Kolegium MISH i prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Cardiff Law School. Od 2014 roku nieodpłatnie udziela porad prawnych w Komitecie Obrony Praw Lokatorów oraz prowadzi warsztaty edukacyjne. Aplikantka adwokacka, współzałożycielka i członkini Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Dotychczas współpracowała m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, ClientEarth Poland – Prawnicy dla Ziemi, European Documentation Centre w Cardiff oraz Stowarzyszeniem im. prof. Hołdy. Publikowała w „Oko.press”, „Krytyce Politycznej”, „Kulturze Liberalnej”, „Młodej Palestrze”, „Codzienniku Feministycznym”, „Girls do the Front Zin”.

 

Artur Celiński – ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. Promotor innowacji w zarządzaniu politykami publicznymi i wprowadzaniu narzędzi dialogu obywatelskiego. Politolog, komentator życia publicznego. Prowadzi szkolenia dla urzędników administracji publicznej dużych i średnich miast. Pomysłodawca i koordynator badania „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”. Redaktor i współredaktor raportów badawczych dotyczących polityki kulturalnej Radomska, Słupska, Elbląga, Gorzowa Wielkopolskiego i Olsztyna. Wicenaczelny czasopisma Magazyn Miasta/ Cities Magazine.

 

Jarosław Trybuś – historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. Od listopada 2012 roku wicedyrektor Muzeum Warszawy ds. merytorycznych. Autor licznych publikacji poświęconych architekturze, szczególnie warszawskiej, współzałożyciel fundacji Centrum Architektury. Laureat licznych nagród, w tym Złotego Lwa z XI Biennale Architektury w Wenecji oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok.
To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.