AKTUALNOŚCI

Londyn zachęca do chodzenia pieszo

Transport for London, instytucja odpowiedzialna za kwestie transportowe na terenie Londynu opublikowała nietypową mapę sieci metra, która zachęcać ma do podróży pieszych.

Londyn metro mapa

Mapa przedstawiająca czasy przejścia pieszego między stacjami, autorstwa Transport for London.

Na schemacie zobaczyć możemy ile trwa przejście między poszczególnymi stacjami. Obejmuje ona stacje w centralnej części miasta, w obrębie pierwszej i drugiej strefy. Zdaniem TfL, wprowadzona mapa może zmniejszyć tłok na najbardziej zatłoczonych odcinkach. O czasy przejścia pomiędzy stacjami pytali się także mieszkańcy i turyści, a w internecie pojawiały się mapy tworzone przez użytkowników sieci. W niektórych przypadkach bardziej opłacalne czasowo i finansowo jest skorzystanie z autobusów lub nawet przejście pieszo. Przykładem jest podróż między stacjami Leicester Square i Covent Garden, gdzie przejście pieszo zajmuje około 4 minut, a więc mniej niż zejście na peron metra, podjazd i wyjście z drugiej stacji. Metro jest jeszcze mniej korzystne w relacjach takich jak Embankment – Charing Cross czy Mansion House – Cannon Street. W przyszłości podobne rozwiązanie wprowadzić może m.in. Warszawa – czas przejścia między stacjami Świętokrzyska i Centrum wynosi jedynie kilka minut, a alternatywą są też autobusy i tramwaje.

Pociąg linii Jubilee na stacji Canning Town, fot. W. Wojtowicz

Pociąg linii Jubilee na stacji Canning Town, fot. W. Wojtowicz

To nie jedyny sposób, w jaki Londyn zachęcić chce mieszkańców i przyjezdnych do poruszania się pieszo. Przy przystankach, stacjach metra i kolei oraz w sąsiedztwie wielu skrzyżowań wprowadzono system Legible London, informujący o odległościach oraz czasach dojścia pieszego do poszczególnych fragmentów miasta. Do 2021 roku planowane jest zainstalowanie około 3000 map na ulicach całego miasta.