Łódź przygotuje plan ogólny

Rada Miejska w Łodzi w ubiegłym tygodniu podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia „Planu ogólnego miasta Łodzi”. Dokument zastąpi dotychczasowe Studium.

Struktura przestrzenna Łodzi | MPU Łódź

Rada Miejska w Łodzi w dniu 21 lutego 2024 r. podjęła uchwałę Nr LXXXVII/2635/24 w sprawie przystąpienia do sporządzenia „Planu ogólnego miasta Łodzi”. Przygotowanie planu ogólnego to skutek zmian ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą przyjęto latem. Zapowiadany już od kilku lat dokument plan ogólny gminy zastępuje Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Jako akt prawa miejscowego, będzie miał większe znaczenie od dotychczas obowiązujących dokumentów.

Plany ogólne określać mają ustalenia dotyczące funkcji terenów dopuszczalnych do wyznaczenia w dokumentach niższego szczebla, jak ramowe ustalenia dotyczące kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu.

W planie ogólnym możliwe będzie wyznaczenie obszarów zabudowy śródmiejskiej, której definicja pojawiła się w pierwszych artykułach ustawy. Wcześniej definicja ta występowała w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dla tych obszarów w planie ogólnym będą mogły być formułowane szczególne zasady zagospodarowania. Obejmować mają m.in. łagodniejsze wymogi co do minimalnej powierzchni biologicznie czynnej czy odległości między budynkami, wynikające z wymogów dostępu do światła dziennego określonej w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuowanie.

Co istotne – gminy mają mniej niż dwa lata na przygotowanie planów ogólnych. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r. Zdaniem wielu samorządowców sporządzenie planów ogólnych w tym terminie jest nierealne.