Festiwal Naturalnego Budowania 2022 tym razem we Wrocławiu

Wielkimi krokami zbliża się 3 edycja Festiwalu Naturalnego Budowania, który organizuje OSBN. W programie znajdziemy  spotkanie z twórcami, warsztaty z wykorzystania naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty, a także wystawę połączoną z targami. W tym roku festiwal odbędzie się we Wrocławiu od 30 września do 2 października br. 

Materiały prasowe OSBN

Ludzie chcą zdrowo żyć i mieszkać. Mieszkanie i życie w zdrowym domu nieodzownie kojarzy się z naturalnymi materiałami budowlanymi sprawdzonymi przez tysiące lat. Są to glina, wapno, drewno, słoma i konopie. Wszystkie są naturalne, bez „konserwantów – mówi Wojciech Gogół z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN), które organizuje wydarzenie.

Głównymi tematami tegorocznej edycji Festiwalu będą naturalne materiały budowlane w praktyce. Nie tylko budowanie z drewna, słomy, konopi i gliny, ale też stosowanie tych materiałów w termomodernizacji, remontach i architektonicznym „upcyclingu” – oraz Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ).

Pierwszego dnia festiwalu (30 września) odbędą się inauguracyjne wykłady i debata we wrocławskim Muzeum Architektury. Wśród prelegentów znaleźli się Hubert Trammer – współtwórca Nowego Bauhausu, czy też Maciej Jagielak i Aleksander Mielczyński – doświadczeni architekci projektujący domy słomiane. Drugiego i trzeciego dnia Festiwalu akcja przeniesie się do Browaru Mieszczańskiego. Tam odbędą się prelekcje, dyskusje, warsztaty oraz pokazy, a także targi budownictwa naturalnego. Wydarzenie jest otwarte na każdego, zarówno dla osób, które stawiają pierwsze kroki, jak i dla ekspertów i miłośników naturalnego budownictwa.

Na Festiwalu nie zabraknie dobrego jedzenia, jako że planowana jest degustacja kuchni azjatyckiej. Organizatorzy zadbali o to, aby przez dwa dni wydarzenia każdy uczestnik mógł skosztować przeróżnych dań z kuchni takich krajów jak Japonia, Chiny, Korea czy Tajlandia.

Tegoroczna edycja Festiwalu jest elementem realizowanego przez OSBN, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu przy IOŚ-PIB projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

O FNB

Festiwal Naturalnego Budowania to ogólnokrajowe i jedyne tego typu w Polsce wydarzenie gromadzące profesjonalistów i sympatyków budownictwa naturalnego. Jego celem jest popularyzacja naturalnych materiałów i technik budowania, a w dłuższej perspektywie zmiana kierunku rozwoju współczesnej architektury na zdrową, bardziej przyjazną środowisku i zrównoważoną.

Więcej o samym festiwalu na stronie organizatora. Sprzedaż biletów rozpocznie się 1 lipca 2022.