Dzieła wybitnych warszawskich architektów na licytacji charytatywnej dla Ukrainy

 Wystartowała pierwsza Aukcja dobroczynna, podczas której będzie można zalicytować i kupić dzieła plastyczne wybitnych warszawskich architektów. Całkowity dochód z aukcji wesprze Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie, które podjęło się dzieła odbudowy domów w zniszczonych wioskach w obwodzie kijowskim.

 

Jak wyjaśnia Anna Stadnicka z Fundacji Charytatywni, która wspiera działania Centrum: 

– Pieniądze z Aukcji przeznaczymy na zakup pokryć dachowych, artykułów remontowo-budowlanych, narzędzi, wyposażenia domów oraz sprzętu do kontenerów mieszkalnych. W ten sposób wspieramy osoby starsze, samotne oraz rodziny wielodzietne, które straciły dach nad głową w wyniku rosyjskiej agresji.

Inicjatorzy Aukcji, profesor Konrad Kucza-Kuczyński oraz dr Aleksander Chylak, wielokrotnie zachwycali się pięknem ukraińskich krajobrazów, uwieczniając je w swoich pracach. Dzisiaj postanowili zgromadzić środowisko warszawskich architektów w słusznej sprawie. Jak podkreśla profesor Mirosław Orzechowski, Prodziekan oraz kierownik Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którego prace również wystawione będą na sprzedaż:

– Wobec destrukcji niesionej przez wojnę, środowisko warszawskich architektów chce pomóc osobom najbardziej pokrzywdzonym, których wojna pozbawiła dachu nad głową. Sama Aukcja zaś dedykowana jest wszystkim osobom interesującym się klasycznym rysunkiem, malarstwem, grafiką i fotografią o tematyce architektonicznej.

Otwarcie Aukcji to początek długotrwałej współpracy. Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej już zbiera kolejne prace i planuje następne edycje. Druga Aukcja już w październiku tego roku. Profesor Orzechowski dodaje:

– Gdy pierwszy zapał opada, jest to odpowiedni moment, aby podejmować stałe i trwałe działania wspierające potrzeby obywateli Ukrainy.

Aukcja będzie mieć formę zdalną, dostęp za pośrednictwem linku: 

https://art73.gallery/pages/aukcje

Prace licytować można do 29 czerwca 2022 roku. Wpłaty z Aukcji będą przekazywane bezpośrednio na konto Fundacji Charytatywni, która wspiera działalność Centrum św. Marcina.

nr konta Centrum św. Marcina: 17 1240 6292 1111 0010 7726 6870

Osoba do kontaktu:

Anna Stadnicka, Fundacja Charytatywni

Telefon: +48 501 076 480

Email: [email protected]

Organizatorami Aukcji są:

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Fundacja Charytatywni

Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie