Bytom: Nowa siedziba TUP i miejsce dla aktywistów

Jutro w Bytomiu zacznie działać Ośrodek Kreatywnych Inicjatyw. Będzie to jednocześnie miejsce dla aktywistów i nowa siedziba śląskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Bytom | fot. Wojciech Wojtowicz

Ośrodek Kreatywnych Inicjatyw rusza 16 stycznia 2019 r., w kamienicy przy ulicy Murarskiej 3. Jego uruchomienie jest efektem zgłoszeń podczas warsztatów w ramach rewitalizacji.

Jednym z celów spotkań było wyłonienie lokalnych liderów, chcących mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. Udało się nam takich liderów wyłonić, teraz musimy im stworzyć przestrzeń do działania

– mówi Anna Pyziak z TUP dla portalu miasta Bytom.

Przestrzeń wyremontowanego lokalu przy ul. Murarskiej ma być dostosowana do organizacji i aranżacji na cele spotkań, wystaw i konsultacji. Będzie to miejsce dostępne dla szerokiego kręgu odbiorców, gdzie przykładowo: przedstawiciele artystycznych zawodów będą mogli zaprezentować swoje usługi, grupy teatralne zorganizować próby, a aktywiści spotkać się i zastanowić nad rozwiązaniem jakiegoś problemu. Punkt ma również zmniejszać bariery pomiędzy mieszkańcami a pracownikami instytucji.

W jutrzejszym otwarciu wezmą udział: Katarzyna Ujma-Wąsowicz, Prezes Oddziału Śląskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich; Mariusz Wołosz, Prezydent Bytomia; Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa Śląskiego; Maciej Borsa, Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich; Maciej Aulak, Dyrektor Departamentu Programów Pomocowych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju; Aleksandra Jadach-Sepioło z Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

Spotkanie rozpocznie się o 15.00 spacerem, podczas którego TUP zaprezentuje efekty projektu pilotażowego. Następnie, od 16.00 do 18.00 przy Murarskiej 3, goście rozmawiać będą m.in. o dotychczasowym przebiegu rewitalizacji w Bytomiu i perspektywach na przyszłość, a także o tym, co należy utrzymać, rozwinąć, a co poprawić w kontekście przekształceń miejskich. Odbędzie się też wernisaż pod tytułem Trwałość procesów rewitalizacji – warunki, metody, uczestnicy. Więcej szczegółów o wydarzeniu.