AKTUALNOŚCI

Górnośląsko-zagłębiowska metropolia wchodzi w życie

Od 1 stycznia 2018 zacznie działać Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, która zrzesza 41 miast i gmin. Tymczasem w przyszłym tygodniu rozpoczynają się pierwsze konsultacje.

W ubiegłym tygodniu szefem metropolii został wybrany Kazimierz Karolczak, wcześniej członek zarządu woj. śląskiego. Do zarządu metropolii weszli: Grzegorz Kwitek, Krzysztof Zamasz, Danuta Kamińska i Karolina Wadowska. Była to kolejna próba – poprzednie, sierpniowe głosowanie nie przyniosło rezultatu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku na podstawie ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu, uchwalonej w marcu tego samego roku. Warto zaznaczyć, że jednocześnie uchylono ustawę z dnia 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych.

Na terenie 41 gmin i miast, o łącznej powierzchni około 2500 km kw., mieszka łącznie 2,3 mln osób. Ostatecznie w granicach metropolii nie znalazło się Jaworzno. Budżet metropolii wynieść ma ponad 300 milionów złotych. Środki dla związku metropolitalnego zapewni m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT mieszkańców metropolii czy składki gmin członkowskich. Siedziba metropolii będzie mieścić się w Katowicach, jednak jak zapewnił prezydent tego miasta, instytucje odpowiedzialne za poszczególne zadania będą rozmieszczone w całej metropolii.

Jednym z pierwszych dokumentów jaki powstanie dla Metropolii będzie”Studium Transportowe Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego”. Jednym z celów studium ma być wyznaczenie wspólnego kierunku polityki transportowej dla wszystkich objętych nim samorządów (metropolii oraz Jaworzna). Jego wykonawcą jest konsorcjum składające się z instytutu badawczego PBS Sp. z o.o, Biura Inżynierii Transportu, Pracownie Projektowe Cejrowski & Krych Sp.j. oraz firmy International Management Services Sp. z o.o. Dokument studium transportowego powstać ma do końca przyszłego roku. Zaś do listopada tego roku trwać będą badania. Wszyscy zainteresowani będą mogli od wtorku wypełnić ankietę na stronie www.studiumtransportowe.pl.