AKTUALNOŚCI

Budżety obywatelskie 2018 – podsumowanie

Procedury budżetów obywatelskich na rok 2018 we wszystkich 18 miastach wojewódzkich zostały zakończone, teraz czas na przyjmowanie uchwał budżetowych, uwzględnienie w nich zwycięskich projektów i realizacja w nadchodzącym roku.

Najszybciej projekty wybrali mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego – już w marcu. Procedura w tym mieście zdecydowanie wyróżnia się od pozostałych – praktycznie wszystkie projekty wybrano podczas spotkań dyskusyjnych. Ostatnie wyniki zostały opublikowane w połowie grudnia, także w województwie lubuskim, w Zielonej Górze. Swoje budżety obywatelskie miały także samorządy wojewódzkie, na ten krok zdecydowały się władze Małopolskiego, Łódzkiego i Opolskiego.

Łącznie mieszkańcy mogli zdecydować o przeznaczeniu ponad 261 mln zł – najwięcej w Warszawie 61,5 mln zł. Najskromniejszą kwotę wyznaczono w Opolu, pula przeznaczona na realizację projektów wyniosła tam 2,5 mln zł. W sumie w przyszłym roku wcielonych w życie zostanie 1901 pomysłów. Nie najlepiej jest także z frekwencją w głosowaniach, rzadko kiedy przekracza ona 10%. Na faworyta w tej edycji wybiły się Kielce, gdzie zagłosowało prawie 20% mieszkańców miasta. Magistraty muszą przyłożyć wiele starań aby zachęcić więcej osób do wzięcia udziału w każdym z etapów procedury budżetu, czy to poprzez zmiany regulaminowe czy ograniczenie formalności. Nie bez znaczenia jest także szybka realizacja projektów – w wielu miastach przeciąga się ona już od kilku lat.

Zachęcamy do wzięcia udziału w ankietach ewaluacyjnych, dyskusjach nad zmianami w regulaminach, a także późniejsze zgłaszanie pomysłów, mogących odmienić funkcjonowanie najbliższego otoczenia. Poniżej przedstawiamy garść statystyk dotyczących tegorocznych edycji. Już niedługo zapraszamy do odsłony naszego informatora o budżetach obywatelskich na rok 2019!

 

Więcej informacji o tegorocznych budżetach obywatelskich: