AKTUALNOŚCI

Budownictwo dostępne według młodych ludzi – wyniki konkursu Dom Jutra

BGKN wyłoniło laureatów konkursu Dom Jutra. Celem było zebranie idei dostępnego, przynoszącego społeczne wartości budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

W konkursie organizowanym przez BGK Nieruchomości, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Fundację BGK przyznano 3 nagrody i ponad 20 wyróżnień. Uczestnikami konkursu mogli być studenci pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni technicznych, artystycznych lub uniwersytetów. Główne nagrody trafiły do autorów najciekawszych projektów w trzech kategoriach – urbanistycznej, technologicznej i cyfrowej.

Pomysły studentów oceniał sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. PW Jana Słyka, Dziekana Wydziały Architektury Politechniki Warszawskiej. Poza nim w konkursowym jury zasiadali architekci, członkowie zarządu BGK Nieruchomości S.A. i  przedstawiciele środowiska akademickiego. Przyznali oni 3 nagrody w łącznej kwocie 18 tysięcy złotych. Laureaci według kategorii to:

  • “Tec

    hnologie przyszłości” – Jarosław Wiśniewski – w projekcie przedstawił kompleksowe i realne spojrzenie na zagadnienia prefabrykacji betonowej ze zintegrowanymi inteligentnymi systemami obsługi budynku.

  • “Osiedle społeczności jutra” – Alicja Wieczorkiewicz i Aleksandra Kozłowska – za systemowe podejście do projektowania urbanistycznego, dobre proporcje i klimat środowiska mieszkaniowego
  • “Budowanie społeczności w erze informacyjnej” – Jacek Markusiewicz i Karolina Ostrowska-Wawryniuk – propozycja technologicznego wsparcia partycypacji w projektowaniu budynków mieszkalnych, idea eksperymentalnego aparatu, oraz aplikacja rozszerzonej rzeczywistości.
  • Sąd Konkursowy nie przyznał głównej nagrody w kategorii „Modelowy dom i mieszkanie”. Sędziowie mieli trudność z wyłonieniem najlepszej koncepcji, która łączyłaby nowatorskie podejście do rozwiązań osadzone w polskich uwarunkowaniach.

 

W konkursie przewidziano nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 70 tys. zł. Nagrody wręczone zostaną w styczniu. Konkurs był organizowany w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, który jest częścią szeroko pojętego programu Mieszkanie Plus. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji Mieszkania dla Rozwoju nie będą one objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców. BGKN planuje również kolejną edycję konkursu.