AKTUALNOŚCI

Album z albumów. Warszawa na zdjęciach mieszkańców

Ostatnie dni Supersamu, zakupy na Wolumenie czy zwykły spacer Puławską w latach 30. znalazły się na zdjęciach w albumie Społecznego Archiwum Warszawy. Powstało wydawnictwo, które pokazuje, jak zmieniała się codzienność i przestrzeń stolicy. Jego autorami są mieszkańcy Warszawy.

Miasto fotografowane z myślą wyłącznie o rodzinnych zbiorach stało się bohaterem albumu stworzonego ze zdjęć Społecznego Archiwum Warszawy. To projekt Stowarzyszenia Masław, które od kilku lat digitalizuje prywatne zbiory warszawiaków, by na ich podstawie odtwarzać historię miasta. Rodzinne albumy mieszkańców świetnie opowiadają historię stolicy – pokazują jak rosły i upadały kolejne budynki, jak ewoluowała przestrzeń Warszawy i jak zmieniało się życie na ulicach.

Autorami zdjęć są mieszkańcy stolicy. W ciągu ostatnich lat przekazali do Społecznego Archiwum Warszawy ponad półtora tysiąca zdjęć, z czego blisko dwieście trafia do albumu. To wyjątkowe, amatorskie, często niedoskonałe fotografie, których zadaniem było dokumentowanie historii rodziny, Społeczne Archiwum Warszawy zagląda nieco szerzej w kadr – na podstawie tych zdjęć pokazuje, jak zmieniało się miasto.

Premiera albumu odbędzie się 5 grudnia 2019 r. w Domu Spotkań z Historią. Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja  z udziałem ekspertów poświęcona m. in. roli mieszkańców w dokumentowaniu pamięci o mieście oraz znaczeniu prywatnych archiwów. Spotkanie poprowadzi Cezary Polak. Bezpłatne wydawnictwo trafi do darczyńców, którzy wzbogacili zbiory SAW fotografiami i uczestników premierowego spotkania.

Społeczne Archiwum Warszawy jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Masław – twórców m. in. mapy „Tu było, tu stało”,  pokazującej wyburzone i przekształcone po 1989 r.  budynki warszawskie. Zdjęcia z prywatnych archiwów można oglądać na stronie projektu – LINK.

Kadr na Warszawę. Stolica oczami mieszkańców | Premiera albumu.
5 grudnia 2019 r. | godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią | ul. Karowa 20
wstęp wolny |
wydarzenie na Facebooku