Debata „Pamięć miasta. Stolica w obiektywach warszawiaków”

Za jakimi budynkami i przestrzeniami miejskimi, które zniknęły z krajobrazu stolicy, tęsknią warszawiacy? Czy ich utrwalenie na fotografiach rekompensuje w jakimś stopniu tę stratę? Te pytania będą punktem wyjścia do debaty Pamięć miasta. Stolica w obiektywach warszawiaków” organizowanej 12 grudnia o godz. 18.00 przez Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ciągu ostatnich dekad w Warszawie zaszły ogromne zmiany. Miasto odbudowane z ruin po drugiej wojnie światowej doznało kolejnych radykalnych przeobrażeń przestrzeni i architektury po 1989 roku.

– Tempo zmian jest ogromne i czasami trudno jest sobie przypomnieć, jak wyglądała dana okolica kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu – przyznaje Patrycja Jastrzębska, prezes Stowarzyszenia Masław i pomysłodawczyni inicjatywy Tu było, tu stało. – Wtedy naszą pamięć mogą wspierać zdjęcia, także te nieprofesjonalne, np. z rodzinnych albumów, które gromadzimy w Społecznym Archiwum Warszawy.

Zbiory Społecznego Archiwum Warszawy będą jedną z inspiracji do dyskusji nad tym, jaki jest stosunek warszawiaków do zmian w przestrzeni miejskiej, czym jest pamięć miasta i jak się ją tworzy oraz na ile miejski krajobraz staje się polem walki.

W debacie moderowanej przez Patrycję Jastrzębską udział wezmą:

  • Anna Cymer – historyczka sztuki, krytyczka architektury i dziennikarka, autorka wydanej w 2018 roku książki “Architektura w Polsce 1945-1989”
  • Małgorzata Kuciewicz – architektka, współzałożycielka i członkini grupy projektowej “Centrala”
  • Martyna Obarska – antropolożka miasta, badaczka i dziennikarka, zastępczyni redaktor naczelnej “Magazynu Miasta”, autorka i redaktorka książek o tematyce miejskiej

Debata rozpocznie się o godzinie 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie. Debata jest otwarta dla publiczności, wstęp wolny. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku: https://fb.com/events/555576448237011 oraz na stronie www.tubylotustalo.pl.

O Społecznym Archiwum Warszawy

Społeczne Archiwum Warszawy (SAW) to kolekcja zdjęć i nagrań wspomnień z Warszawą i jej architekturą w roli głównej. Zbieramy fotografie z prywatnych albumów mieszkańców i miłośników Warszawy od 2016 r. Dotąd zgromadziliśmy i opracowaliśmy ponad 800 zdjęć pokazujących, jak zmieniała się Warszawa od lat 30. XX w. do początku XXI w. Zbiory dostępne są na stronie internetowej http://tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawa. Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z partnerów Społecznego Archiwum Warszawy.