Zmiany na mapie polskich miast

Wraz z początkiem stycznia przyszłego roku nastąpić mają zmiany granic administracyjnych polskich miast. Zmiany dotyczą samorządów na obszarze 10 województw.

Opublikowane rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Zmiany objąć mają tereny 26 gmin, 7 powiatów i 10 województw o łącznej liczbie 24 tysięcy mieszkańców.

Kolejne zmiany na wybrzeżu

Od 1 stycznia swoje granice zmieni Jastarnia na Półwyspie Helskim. Status miasta zostanie odebrany gminie, ale jednocześnie nadany miejscowości Jastarnia. O zmiany polegające na wyłączeniu z granic Jastarni miejscowości Kuźnica i Jurata wnioskowali radni Jastarni. Przyjąć mają one status osad. Od 2017 roku Jastarnia obejmować ma obszar o powierzchni 430 hektarów.

To kolejna podobna zmiana w powiecie puckim – w 2015 roku podobny proces przebiegł na terenie gminy i miasta Władysławowo. Tam również zmiana nastąpiła na wniosek radnych, a Chłapowo, Rozewie, Chałupy, Jastrzębia Góra, Tupadły, Karwia i Ostrowo stały się osobnymi miejscowościami. Tamtą zmianę statusu gminy na miejsko-wiejską tłumaczono m.in. możliwością skorzystania ze środków UE przeznaczonych dla obszarów wiejskich.

pomorskie

Status miasta otrzymać ma również Mielno w województwie zachodniopomorskim. Nowe miasto liczyć będzie powierzchnię ponad 3300 hektarów.

W kierunku zachodnim powiększy się powierzchnia miasta Dziwnów. Dodatkowe 117 hektarów włączone zostanie z powierzchni miejscowości Międzywodzie.

Miasta wojewódzkie z nowymi terenami

Od początku przyszłego roku swoje granice zmieni Rzeszów, do którego włączony zostanie fragment gminy Świlcza. Natomiast dzięki przyłączeniu obrębu ewidencyjnego Bzianka, stolica województwa podkarpackiego powiększy się o ponad 400 hektarów.

Niewielka zmiana nastąpi w Szczecinie, gdzie do miasta włączone zostanie kilka hektarów z części miejscowości Rzęśnica i Załom.

O powiększeniu Opola informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Rozszerzenie granic miasta obejmie głównie część północną i zachodnią. W jego zasięgu znajdą się Krzanowice, Czarnowąsy, Świerkle, Borki, Sławice, Wrzoski, Żerkowice, Chmielowice, Winów oraz fragmenty sołectw Brzezie, Dobrzeń Mały oraz Karczów.

Opole

Inne zmiany

O kilkanaście hektarów powiększy się Mirosławiec w województwie zachodniopomorskim, Nakło nad Notecią w województwie kujawsko-pomorskim oraz Wieleń i Czarnków w województwie wielkopolskim. Opatówek wchłonie prawie 900 hektarów z terenów gminy o tej samej nazwie, by stworzyć nowe miasto, a Środa Wielkopolska urośnie się o prawie 200 hektarów z sąsiedniej gminy. Swój obszar o 63 hektary powiększy także Trzebnica.

Na wschodzie Polski zmiana nastąpi w gminie Rejowiec, gdzie nowe miasto włączy prawie 650 hektarów z obszaru gminy. Powstanie również nowe miasto – Morawica o powierzchni 440 hektarów. Gmina Gołdap powiększy się o kilkadziesiąt hektarów kosztem gminy Kowale Oleckie.

Znaczna zmiana nastąpi w powiatach sanockim i krośnieńskim na Podkarpaciu. Gmina Jaśliska powiększy się o prawie 7 tysięcy hektarów dziś leżących w gminie Komańcza. Z tą inicjatywą wystąpili mieszkańcy sołectwa Moszczaniec, argumentując swoją decyzję względami historycznymi i ekonomicznymi. Gmina Jaśliska zlikwidowana została w latach 70-tych, a przywrócona dopiero w 2010 roku.

Rząd poparł wniosek samorządowców, o zmianie nazwy gminy wiejskiej Wąbrzeźno. Od 1 stycznia 2017 r. nową nazwą tego samorządu będzie gmina Ryńsk.

nowe miasta

Pełna lista zmian z podziałem na województwa

Dolnośląskie: Trzebnica;

Kujawsko-pomorskie: Nakło nad Notecią;

Lubelskie: Rejowiec;

Opolskie: Opole, Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice, Prószków, Turawa;

Podkarpackie: Rzeszów, gminy: Świlcza, Jaśliska, Komańcza;

Pomorskie: Jastarnia;

Świętokrzyskie: Morawica;

Warmińsko-mazurskie: Gołdap, Kowale Oleckie;

Wielkopolskie: Czarnków, Wieleń, Opatówek, Środa Wielkopolska;

Zachodniopomorskie: Dziwnów, Mielno, Mirosławiec, Szczecin  gmina Goleniów.

Nowe miasta:

Mielno (woj. zachodniopomorskie);

Morawica (woj. świętokrzyskie);

Opatówek (woj. wielkopolskie);

Rejowiec (woj. lubelskie).

źródło