Wrocław: BE DDJM Architekci zaprojektuje Mieszkanie Plus

Wiosną rozstrzygnięty został konkurs na projekt osiedla mieszkaniowego w ramach programu Mieszkanie Plus we Wrocławiu. Po raz drugi po główną nagrodę sięgnęła krakowska pracownia BE DDJM Architekci.

Pracownia już wcześniej wygrała konkurs PFR Nieruchomości, który dotyczył koncepcji osiedla przy ulicy Ratuszowej na warszawskiej Pradze Północ.

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus we Wrocławiu

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus we Wrocławiu | aut. BE DDJM źródło: PFR Nieruchomości

Tym razem ich projekt dotyczy osiedla w północno-wschodniej części Wrocławia, tuż przy granicy miasta. Powstanie na terenie zielonym przy drodze krajowej nr. 98, będącej w przeszłości głównym wyjazdem w kierunku Warszawy, a także przy linii kolejowej prowadzącej z Wrocławia w kierunku Oleśnicy. O ogłoszeniu konkursu informowaliśmy w październiku ubiegłego roku.

Lokalizacja planowanego osiedla Mieszkanie Plus we Wrocławiu

Lokalizacja planowanego osiedla Mieszkanie Plus we Wrocławiu | oprac. własne | Operstreetmap

Koncepcja projektu przewiduje budowę ponad 1300 mieszkań. Powierzchnia mieszkań wyniesie od 27 mkw. do 75 mkw. Najwięcej, bo ok. 51 proc. inwestycji stanowią mieszkania 2-pokojowe, a 37 proc. mieszkania 3-pokojowe (odpowiednio ponad 700 oraz ponad 500 lokali). W koncepcji przewidziano również ok. 120 kawalerek oraz ok. 30 mieszkań 4-pokojowych. Architekci przeznaczyli ok. 4 000 mkw. na powierzchnię usługową.

Zaprojektowano około 1500 miejsc parkingowych z czego połowę będą stanowiły zewnętrzne miejsca postojowe, a drugą połowę – miejsca w wielostanowiskowych garażach podziemnych.

Jak mówią przedstawiciele pracowni, główne idee, które przyświecały koncepcji, dotyczyły „zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu”. Autorzy zapewniają, że układ budynków oraz zróżnicowanie ich wysokości zapewnia jak najwięcej otwarć widokowych na park i daje każdemu mieszkańcowi bezpośredni kontakt z terenami zielonymi.

Dziś nie ma architektury regionalnej. Architektura jest dobra albo zła, dlatego w ramach międzynarodowego holdingu Baumschlager-Eberle, będąc biurem krakowskim, świetnie się rozumiemy i współpracujemy z pracowniami w szwajcarskim Sankt Gallen czy austriackim Lustenau. Jesteśmy dumni z naszego projektu i szczęśliwi, że został on tak doceniony. To bez wątpienia historyczny konkurs, nie tylko ze względu na urokliwe miejsce i jego znaczenie dla miasta, ale również czas w jakim przyszło nam brać udział w tym konkursie

podkreślił dyrektor biura BE DDJM Marek Dunikowski.

Główne idee urbanistyczne BE DDJM dotyczą zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu. Podstawą jest, aby wszystko było  dostępne, połączone w przyjazne społeczności, gdzie każdy ma blisko do terenów zielonych. Przyjęta intensywność zabudowy łączy cechy zabudowy śródmiejskiej z cechami charakterystycznymi dla przedmieść. Zdecydowaliśmy się wybrać najlepsze z wartości każdej z nich – intensywność zabudowy śródmiejskiej oraz szeroki dostęp do zieleni – i powiązać je w spójną całość. Nadaliśmy każdemu sąsiedztwu własną tożsamości urbanistyczną, przestrzenną i architektoniczną. Nie przez powtarzalność, tylko przez budowanie indywidualności. To sprawi, że będzie można poczuć się tutaj wyjątkowo – „w domu”

zaznaczył prof. Dietmar Eberle, architekt z pracowni Bauschlager-Eberle.


Pracownia BE DDJM Architekci to założone przez Marka Dunikowskiego biuro, które od lutego 2018 roku jest partnerem międzynarodowego holdingu architektonicznego Baumschlager Eberle Architekten. Łącznie działa on w 12 miastach, m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Paryżu, Zurychu, Hongkongu, a także w Krakowie.

Poprzedni wrocławski konkurs również dla pracowni z Krakowa

W 2018 roku PFR Nieruchomości ogłosiło konkurs na koncepcję osiedla przy ulicy Kolejowej. Powstanie tam osiedle na ponad 450 mieszkań na wynajem. Wówczas nie przyznana została I Nagroda. Do realizacji wskazano projekt zdobywców II nagrody, pracowni B2 Studio (również z Krakowa). Sąd konkursowy uznał za czytelny układ przestrzenny oraz udział terenów zielonych. Zgłosił jednak uwagi co do miejsc parkingowych oraz podziałów na elewacji, które mają podlec korektom. Zgodnie z dostępnymi informacjami, w drugiej połowie roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.