Ruszyła petycja w sprawie budowy Mostu Wschodniego we Wrocławiu

Od kilku dni zbierane są podpisy Wrocławian w sprawie dotyczącej budowy Mostu Wschodniego, inwestycji która ostatnimi czasy jest jedną z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców miasta.

Aleja Wielkiej Wyspy z mostem Wschodnim ma połączyć ulicę Krakowską z ulicą Adama Mickiewicza. Brak przeprawy w tym miejscu jest powodem wielu niedogodności, zarówno dla mieszkańców tych okolic, jak i kierowców, których obecna sytuacja zmusza do jazdy przez wystarczająco już ruchliwy plac Grunwaldzki.

Przeprawa przez rzekę Odrę ŹródłoPomysł inwestycji narodził się już kilka lat temu, jednak usilnie blokowany przez Stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki, będącego przeciwnikiem budowy mostu, wciąż nie doczekał się realizacji. Wśród argumentów przemawiających za odejściem od projektu wg członków Stowarzyszenia znajdują się takie jak zwiększenie ruchu na nowo wybudowanej trasie, a co za tym idzie wzrost zatrucia spalinami, czy wzmożony hałas. Zakłócenie spójnego architektonicznie osiedla i okolicy – w pobliskim otoczeniu znajduje się np. Hala Stulecia, to tylko kolejny z wielu argumentów przeciw.

Zwolenników projektu jest jednak o wiele więcej. Mieszkańcy Wrocławia widzą w inwestycji same plusy, zmniejszenie natężenia ruchu na ulicy Curie–Skłodowskiej czy Traugutta, usprawnienie komunikacji w okolicy mostu czy poprawa komfortu i bezpieczeństwa życia mieszkańców. Most Wschodni stałby się również alternatywą dla mostu Zwierzynieckiego czy mostu Szczytnickiego.

Co ciekawe na pomysł połączenia Wielkiej Wyspy wpadli Niemcy już sto lat temu. Wybuch II wojny światowej niestety im to uniemożliwił, ale w latach 80. ubiegłego wieku powstał wiadukt, stanowiący przedłużenie al. Armii Krajowej. W tym właśnie miejscu ma powstać początek mostu Wschodniego. Czy powstanie? Tego na razie nie wiadomo, wiadomo jednak że mieszkańcy Wrocławia się nie poddają i walczą o swoje. Dlatego też zorganizowali zbiórkę podpisów, chcąc pokazać, że dana inwestycja jest popierana przez większość wrocławian, którzy widzą w niej potencjał i rozwiązanie dotychczasowych problemów.

Liczba podpisów wciąż rośnie, jeśli popieracie pomysł wybudowania mostu Wschodniego również możecie mieć swój wkład podpisując petycję w tej sprawie.