Kolejką linową przez miasto?

W 2002 r. powstał projekt utworzenia kolejki linowej w centrum Katowic. Autorami koncepcji są architekci Marek Skwara i Mirosław Polak. 12 lat temu pomysł ten został odrzucony, a temat ucichł na długi czas.

Zmiana spojrzenia władz na budowę kolejki wiąże się z realizacją podobnej inwestycji w innym polskim mieście – Wrocławiu. Połączono tam kampus Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego z nowym gmachem Geocentrum przy ul. Grobli.

Polinka

Koncepcja architektów z 2002 r. zakładała połączenie katowickiego rynku z centrami handlowymi (m.in. Silesia City Center) oraz ewentualną dalszą rozbudowę w kierunku Chorzowa i Siemianowic. Temat powrócił, kiedy plany kolejki zostały ujęte w Koncepcji zagospodarowania “dzielnicy akademickiej” w centrum miasta. Aktualnie proponowany przebieg kolejki linowej w Katowicach wiedzie od Silesia City Center do Zawodzia i prezentuje się następująco:

Jak twierdzą autorzy koncepcji – “Kolejka nie będzie konkurować z tramwajami i autobusami. Będzie je uzupełniać”.

Innym przykładem planowanej kolejki linowej w centrum miasta jest projekt warszawskiego Portu Praskiego. Zgodnie z koncepcją APA Wojciechowski kolej linowa będzie łączyć nowo wybudowane centrum medialno-sportowe znajdujące się po prawej stronie Wisły – Park Mediów z Centrum Nauki Kopernik zlokalizowanym na drugim brzegu rzeki. Wizualizacja projektu znajduje się na stronie inwestora.

Źródło: http://m.katowice.gazeta.pl/katowice/1,106509,16805598,Kolejka_linowa_przez_cale_centrum_Katowic__Architekci.html