Jaki potencjał przestrzeni tkwi w nowoczesnych projektach biurowych?

Biurowiec – co pojawia się w Twojej głowie, gdy słyszysz to słowo? Dla większości z Was kojarzy się z wysokim, przeszklonym prostopadłościanem. Sąsiedztwo betonu, asfaltu, hałas z ulicy, wejścia kontrolowane przez ochronę i karty dostępu, spieszący się ludzie w garniturach – czy to jest miejsce, w którym zwykły przechodzień chciałby spędzić czas, a zwłaszcza w upalne, letnie dni?

Takie, a nie inne wyobrażenie o budynkach biurowych spowodowane jest wieloma inwestycjami, w których na niewielkiej powierzchni działki starano się pomieścić jak najwięcej dostępnej powierzchni. Obecnie trendy wśród deweloperów zmieniają się, coraz częściej powstają inwestycje wzorowane na trendach europejskich – tak, aby biurowiec łączył w sobie więcej funkcji i tworzył przestrzeń publiczną.

Rynek nieruchomości biurowych w Warszawie tak naprawdę zaczął kształtować się na początku lat 90-tych XX wieku, świeżo po zmianach ustrojowych. Polska, mimo opóźnienia w rozwoju gospodarczym w stosunku do państw zachodnich, stała się ciekawym miejscem do inwestowania. Dynamiczny rozwój przełożył się na duży popyt na powierzchnie biurowe. To właśnie wtedy powstały szklane bryły w różnych punktach miasta.

Po 2000 roku popyt i podaż na powierzchnię biurową wciąż rosły. Inwestycje biurowe zaczęły pojawiać się poza obrzeżami Centralnego Obszaru Biznesu – głównie na Mokotowie, gdzie obecnie jest prawdopodobnie wszystkim znany klaster biurowy, a w późniejszych latach na Ochocie, Woli, Żoliborzu. W 2009 roku nastąpił przesyt rynku nieruchomości biurowych – na rynku pojawiło się za dużo nowej powierzchni biurowej w stosunku do faktycznego zapotrzebowania. Spowodowało to wzrost współczynnika pustostanów, co zwiększyło konkurencje między deweloperami. Zaczęto zmieniać oferty najmów, aby przyciągnąć do siebie najemców. Czynsze za wynajem zaczęły spadać, zwiększono pakiet dodatkowych zachęt takich jak budżet na aranżację lub zwolnienia z czynszu. Co więcej, wzięto pod uwagę lokowanie usług w budynkach z myślą o najemcach (np. przedszkola, siłownie, placówki pocztowe, stołówki), ekologiczne podejście do środowiska, zarówno w procesie budowy biurowca, jak i w czasie jego eksploatacji, zmniejszył się współczynnik powierzchni wspólnych budynków.

Obecne projekty biurowe tworzone są na kanwie trendów europejskich. Nowe podejście zakłada stworzenie budynków biurowych, które wbudowują się w tkankę miejską i są jej częścią, kreują także miejsca dostępne publicznie. Przyciągają do siebie nie tylko pracowników biur, ale wszystkich mieszkańców miasta.

Przykładem takiej inwestycji jest projekt budynku biurowego The Tides – kompleks biurowo – hotelowy, który powstanie na miejscu obecnej siedziby Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy lewym brzegu Wisły. Projekt The Tides zapewni uporządkowane tereny zieleni przy warszawskich bulwarach. Co więcej, przy brzegu powstanie przystań dla żaglówek i kajaków, z której będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Fasada budynku będzie przypominać falującą wodę, a wykorzystane rozwiązania architektoniczne zapewnią ekologiczne podejście do środowiska.

The Tides, planowane oddanie budynku w IV kw. 2015 r.

zdjęcie_1

Źródło: Materiały inwestora

Kolejną ciekawą inwestycją jest Art Norblin – projekt zakłada stworzenie na terenie nieczynnej fabryki Norblina kompleksu usługowo-handlowego. Na wyższych piętrach zlokalizowane będą powierzchnie biurowe. W planach jest zachowanie zabytkowego ducha miejsca – budynki nie będą wyburzone, tylko zrewitalizowane. Aby upamiętnić historię, otwarte zostanie Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym będzie można oglądać ciągi technologiczne dawnej walcowni wraz z maszynami. Ekspozycja wkomponowana będzie w zrewitalizowaną przestrzeń,  co nada muzeum ciekawego charakteru i z pewnością wpłynie na liczbę odwiedzających.

Art Norblin, planowane oddanie budynku w 2017 r.

zdjecie_2

Źródło: Materiały inwestora

Przykładem budowy nowego obiektu biurowego i rewitalizacji okolicy jest inwestycja Warsaw Spire. Projekt zlokalizowany zostanie  w pobliżu stacji II linii metra Rondo Daszyńskiego, na warszawskiej Woli. Jeszcze kilka lat temu ta część miasta kojarzona była z dzielnicą robotniczą – dziś zmienia się nie do poznania. Warsaw Spire przyczyni się do tego w dużym stopniu, ponieważ oprócz budowy nowoczesnych budynków zrewitalizowany zostanie kwartał ulic Grzybowskiej, Wroniej, Łuckiej i Towarowej. Powstanie tam Plac Europejski zaprojektowany przez renomowaną belgijska pracownię Wirtz International Landscape Architects. Na powierzchni ponad 4 000 mkw. Powstaną m.in. amfiteatr, restauracja, zbiornik wodny możliwy do wykorzystania zimą jako lodowisko, stacje rowerowe, miejsca publiczne do odpoczynku wypełnione zielenią.

Art Norblin, planowane oddanie budynku w IV kw. 2015 r.

zdjecie_3

Źródło: Materiały inwestora

Przedstawione inwestycje mają bardzo dużą szansę na odniesienie sukcesu. Jeżeli projekty zostaną zrealizowane zgodnie z założeniami, powstaną bardzo ciekawe obiekty na biurowej, turystycznej oraz mentalnej mapie Warszawy. Już na obecnym etapie inwestycji najemcy wykazują duże zainteresowanie nimi, w związku z czym inwestorzy nie obawiają się wysokiego współczynnika pustostanów.

Autor: Joanna Łapińska