Dwa polskie miasta w pierwszej setce rankingu IESE

Wczoraj hiszpańska IESE Business School opublikowała najnowszy ranking „najmądrzejszych” (smartest) miast Cities In Motion Index. Na czele Tokio, Londyn, Nowy Jork i Zurych, znalazły się tam także polskie miasta.

Cities In Motion Index prezentuje miasta, które mogą się pochwalić najwyższym poziomem innowacyjności, zrównoważonym rozwojem oraz wysoką jakością życia. Naukowcy przebadali 135 miast (w tym 49 stolic) z 55 krajów, korzystając z ponad 50 różnych wskaźników. Wśród nich były między innymi zarządzanie, spójność społeczna, transport czy urbanistyka.

Londyn | fot. Wojciech Wojtowicz

W kryterium planowania przestrzennego uznano, że należy przeanalizować różne dziedziny która są jego składową. Przyjęto, że miasta powinny posiadać lokalne plany zagospodarowania. Miasto które nie jest planowane lub jest zaplanowanie źle stwarza trudności w zarządzaniu, zwiększa koszty transportu oraz wpływa negatywnie na inne czynniki. We wskaźniku wliczono jakość planowania infrastruktury technicznej, ilość zaprojektowanych terenów zielonych oraz miejsc użytku publicznego, gdyż zdaniem autorów rankingu mają one wpływ na zdrowie mieszkańców. Ponadto pod uwagę wzięto gospodarkę mieszkaniową, gdzie pod uwagę wzięto ilość osób na jedno gospodarstwo domowe. Zdaniem twórców rankingu nowe metody planowania miejskiego powinny skupić się na tworzeniu zwartych, dobrze powiązanych wewnętrznie miast z łatwą dostępnością usług publicznych.

W pierwszej setce rankingu znalazły się dwa polskie miasta – Warszawa (76 miejsce) oraz Wrocław (82 miejsce). Co ciekawe, stolicę szczególnie dobrze oceniono za urbanistykę, zarządzanie oraz środowisko, a nisko za gospodarkę oraz kapitał ludzki. Warszawa znalazła się w rankingu w sąsiedztwie Budapesztu, Stambułu i Sevilli. Wrocław wyprzedził zaś chilijskie Santiago i Moskwę, plasując się tuż za Taipei. W stolicy Dolnego Śląska identycznie oceniono urbanistyką oraz zarządzanie miastem i skrytykowano gospodarkę. Wrocław osiągnął lepszy wynik w kryterium kapitału ludzkiego. W kategorii urbanistyki najwyższy rezultat otrzymał Berlin, zaś najniżej oceniono stolice krajów bliskiego wschodu – Doha, Riyadh i Abu Dhabi. Skrócone wyniki rankingu przedstawiliśmy na dole artykułu.

Shibuya (Tokyo) | fot. Unsplash
Shibuya (Tokyo) | fot. Unsplash

Jest to pierwsza edycja rankingu. Hiszpańscy naukowcy zapewniają, że powstaną kolejne edycje, biorące pod uwagę większą ilość miast. Mapa tegorocznych uczestników rankingu dostępna jest pod tym adresem  , natomiast raport z wynikami dostępny jest tu (PDF)

1. Tokio
2. Londyn
3. Nowy Jork
4. Zurych
5. Paryż
6. Genewa
7. Bazylea
8. Osaka
9. Seul
10. Oslo
11. Filadelfia
12. Los Angeles
13. Dallas
14. Kopenhaga
15. Eindhoven
16. Amsterdam
17. Sydney
18. Sztokholm
19. Chicago
20. Baltimore
21. Melbourne
22. Minneapolis-Saint Paul
23. Linz
[…]
73. Szanghaj
74. Budapeszt
75. Stambuł
76. Warszawa
77. Sewilla
78. Neapol
79. Lizbona
80. Jeddah
81. Taipei
82. Wrocław
83. Santiago
84. Moskwa
[…]
133. Fortaleza
134. Sarajewo
135. Santo Domingo

Przypominamy, że w tym miesiącu zarówno Warszawa jak i Wrocław znalazły się wśród finalistów Mayors Challenge.