Szczecińska filharmonia z nagrodą Miesa van der Rohe 2015

Dziś w Barcelonie na specjalnym wydarzeniu ogłoszono zwycięzców nagrody Miesa van der Rohe 2015. Wygrała szczecińska filharmonia!

Filharmonia Szczecin

Architekci zwycięskiego projektu – Fabrizio Barozzi (Włochy) i Alberto Veiga (Hiszpania) z pracowni Barozzi Veiga otrzymali 60 tysięcy euro. Gmach filharmonii im. Mieczysława Karłowicza jest pierwszym nagrodzonym budynkiem z Polski. W Barcelonie nagrodę dla budynku filharmonii odebrał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Filharmonia powstała w latach 2011-2014 w miejscu funkcjonowania dawnego „Konzerthaus”, zburzonego podczas drugiej wojny światowej, w historycznej części miasta. Sala koncertowa budynku pomieścić może około 1000 odwiedzających. Dodatkowo znajdują się w nim sala kameralna dla blisko 200 widzów, przestrzeń wystawowo-konferencyjna i rozległe foyer.

Wśród pokonanych są Muzeum Sztuki w Ravensburgu, Duńskie Muzeum Morskie w Helsingorze, Winiarnia Antinoriego w San Casciano in Val di Pesa czy Saw Swee Hock Student Centre w Londynie. Wystawa pokonkursowa trwa od 9 maja do 7 czerwca. Poprzednimi zwycięzcami nagrody byli m.in. David Chipperfield, Zaha Hadid czy Norman Foster.

Przypominamy, że do pierwszego etapu nominowano 420 budynków powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat, następnie w rywalizacji zostało jedynie 40 – wśród nich 3 znajdujące się w Polsce. O zwycięstwo walczyły:

  • Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie,
  • Filharmonia Szczecińska,
  • Muzeum Śląskie w Katowicach