Nowe Centrum Warszawy – nadchodzą kolejne zmiany

W marcu 2021 roku pisaliśmy o inauguracji prac nad Placem Pięciu Rogów w ramach budowy Nowego Centrum Warszawy. Na początku czerwca zostały ogłoszone wyniki konkursu dotyczącego przebudowy ulicy Chmielnej. Zmianom ulegną również m.in. Bracka, Złota czy Zgoda.

Największą zmianą na ulicy Chmielnej będzie przede wszystkim pojawienie się drzew. Po obu jej stronach zasadzone zostaną ich dwa szpalery. Zmieni się również posadzka – z drobnej, betonowej kostki na granitowe płyty. Metamorfozie ulegną również skwery przy kinie Atlantic oraz centrum medycznym.
Na drugim z nich przechodnie obecnie mogą korzystać ze straganu z książkami. Po przebudowie poprawić mają się tam warunki do handlu. Powstaną również wygodne tarasy, siedziska oraz nowe oświetlenie, mające podnieść jakość tej przestrzeni i sprzyjać spędzaniu w niej czasu.

W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni. Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się ogrody deszczowe. Musimy wzmacniać odporność naszego miasta na zmiany klimatu

komentuje Marlena Happach, Architekt Miasta.

Skwer przy skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i pasażu Wiecha | źródło: UM Warszawa

Tak ma wyglądać skwer przy skrzyżowaniu ulicy Chmielnej i pasażu Wiecha | źródło: UM Warszawa

Konkurs na projekt przebudowy ulicy Chmielnej zwyciężyła praca autorstwa biura RS Architektura Krajobrazu. To samo biuro odpowiada za kilka innych, popularnych projektów, m.in. Bulwary Wiślane czy Plac Powstańców Warszawy. Przy ocenie “nowej Chmielnej” jury zwróciło uwagę przede wszystkim na kompleksowość, dojrzałość oraz wielowątkowość projektu. Ciekawe wydają się proponowane przez autorów rozwiązania techniczne dotyczące m.in. sadzenia drzew. W miejscach, gdzie mogłyby one przeszkadzać w remontach podziemnej infrastruktury, umieszczane byłyby w podziemnych betonowych donicach. Na czas remontu można by było je podnieść, a po ukończeniu konserwacji ponownie umieścić w ulicy.

ulica Chmielna po metamorfozie

Ulica Chmielna po metamorfozie | źródło: UM Warszawa

Drugie miejsce przyznano firmie ARE STIASNY/WACŁAWEK sp. z o.o., natomiast trzecie pracowni Diana Polkowska Pracownia Projektowa dpp Design. Wyróżniony został zespół w składzie Anna Sokołowska, Małgorzata Marczewska, Elżbieta Janiszewska, Bartłomiej Idzikowski. Nagroda za zwycięstwo wyniosła 45 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Prace konkursowe zobaczyć można pod tym linkiem. Prace prezentowane będą w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury codziennie do 27 czerwca w godzinach 12.00 -19.00. Pokonkursowa dyskusja odbędzie się 24 czerwca o godzinie 18.00, w formie online.

Złota i Zgoda również ulegną przebudowie

Po Chmielnej, metamorfoza czeka ulicę Złotą i ulicę Zgoda. Obecnie w przestrzeni tych ulic królują samochody oraz ruch kołowy. Włodarze miasta wskazują jednak na potrzebę jej przekształcenia, ze względu na unikalność i stopień znaczenia dla pieszych. Nieopodal znajduje się oblegany przez spacerowiczów pasaż “Wiecha”. W okolicy swoją siedzibę ma Filharmonia Narodowa. Nie sposób zapomnieć o Domach Towarowych “Centrum” czy Domu Pod Orłami. Ogromna część powierzchni jest uszczelniona, a place zdominowane są przez miejsca parkingowe. Od składających prace konkursowe miasto oczekuje uporządkowania miejsc postojowych oraz stworzenia przyjaznej, dostępnej przestrzeni dla niezmotoryzowanych.

Chcemy Warszawy zielonej i bezpiecznej dla wszystkich. Wygodnej zarówno dla dzieci, seniorów, pieszych i rowerzystów. Tego oczekuje większość mieszkańców. Dlatego przebudowujemy już tzw. plac Pięciu Rogów, rozstrzygnęliśmy konkurs i wiemy jak będzie wyglądać ulica Chmielna. A teraz ogłaszamy kolejny – na koncepcję zagospodarowania przestrzeni w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Zmieniamy nasze miasto w ramach programu Nowe Centrum Warszawy

mówi Michał Olszański, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zwiększona dostępność

Przestrzeń wokół ulic Złotej i Zgoda ma być przede wszystkim bardziej dostępna dla pieszych, osób o ograniczonej mobilności czy rowerzystów. Pojawić ma się więcej zieleni oraz małej architektury zachęcającej do spędzania tam czasu. Zmianie ulec mają również nawierzchnie.

Zmieni się skrzyżowanie ulic Złotej przy pasażu Wiecha z Marszałkowską, gdzie planujemy plac miejski, który zostanie połączony z placem Defilad naziemnym przejściem dla pieszych przez ulicę Marszałkowską. Przekształcimy też plac Emila Młynarskiego przy Filharmonii Narodowej. Teraz to wielki parking. Chcemy by w tym miejscu powstał plac przyjazny dla wszystkich użytkowników

komentuje Marlena Happach.

Widok na ulicę Złotą obecnie | źródło: Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0 pl

Widok na ulicę Złotą obecnie | źródło: Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0 pl

Największym wyzwaniem dla projektantów składających prace konkursowe ma być tunel na osi ulicy Złotej, pod ulicą Marszałkowską. Miasto dopuszcza rezygnację, zachowanie lub funkcjonalne powiązanie z Domami Towarowymi “Centrum”.

Gdzie możemy spodziewać się zmian?

Obszar konkursu obejmuje:

  • ul. Zgoda – od tzw. placu Pięciu Rogów do skrzyżowania z ul. Henryka Sienkiewicza wraz ze skwerem przy Domu pod Orłami i skwerem przy budynku ul. Zgoda 12,
  • ul. Złotej – od skrzyżowania z ulicami Zgoda, Jasna i Kazimierza Brokla do ul. Marszałkowskiej wraz z fragmentem placu przed Pałacem Kultury i Nauki oraz pasażami pomiędzy ul. Złotą a skwerem przy ul. Zgoda 12 i przejściem na tyłach kina Relax do Pasażu Wiecha,
  • placu Emila Młynarskiego
  • ul. Henryka Sienkiewicza na odcinku od ul. Jasnej do ul. Marszałkowskiej.

Natomiast obszar studialny obejmuje dodatkowo ulice: Przeskok, Kazimierza Brokla, Gabriela P. Boudena, Jasną, Stanisława Moniuszki, fragment ulicy Henryka Sienkiewicza, Pasaż Wiecha z przyległym fragmentem ul. Chmielnej.

Konkurs zostanie przeprowadzony w całości elektronicznie za pośrednictwem Platformy eZamawiający. Opracowania studialne należy składać do 31 sierpnia do godz. 16.00. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć pod tym linkiem. Za pierwsze miejsce przewidziano 80 tys. zł nagrody.

Nowe Centrum Warszawy

Nowe Centrum Warszawy to program ogłoszony w 2019 roku przez prezydenta m.st. Rafała Trzaskowskiego. Jego założenia to ładniejsze przestrzenie publiczne, więcej zieleni i ekologicznych rozwiązań projektowych, wygoda w poruszaniu się po centrum dla pieszych, rowerzystów i korzystających z komunikacji publicznej oraz żywe place i ulice z handlem, usługami, ofertą spędzania czasu wolnego. Przebudowie ulegną nie tylko ww. mniejsze ulice, deptaki i place, ale również i główne arterie jak Aleje Jerozolimskie wraz z Rondem de Gaulle’a i Rondem Dmowskiego.

Nowe Centrum Warszawy

Projekt Nowego Centrum Warszawy | źródło: UM Warszawa