Rotunda od nowa – początki zmian w centrum?

Warszawska Rotunda, Placówka Banku PKO to jeden z najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie zaniedbanych budynków znajdujących się w centrum Warszawy. Wszechobecne banery reklamowe sprawiły, że rotunda – zamiast cieszyć oko – smuci je. Władze Banku chyba zrozumiały, że nie tędy droga i w ten sposób bynajmniej nie kreują swojego pozytywnego wizerunku

Rotunda - 45 stopni / źródło: maps.google.com

Szybko okazało się to być strzałem w dziesiątkę – do konkursu zostało zgłoszone ponad 200 prac. Nie ma się co dziwić – nagrody są wysokie, a samo miejsce prestiżowe. Architekci dołożyli starań, aby prace były na jak najwyższym poziomie. Jednakże, przez wszystkie prace przemawiało jedno, główne założenie – rotunda powinna zostać otwarta na przestrzeń, przeszklona.

Bardzo istotny jest także fakt, że projekty uwzględniały nie tylko zmiany w samej rotundzie, ale także w jej najbliższym otoczeniu, które jest w chwili obecnej..byle jakie. Każdy z wyróżnionych projektów zaproponował zintegrowanie tego miejsca z przestrzenią (warto zauważyć, że PKO oprócz gruntów pod rotundą ma prawo użytkowania wieczystego na grunty w stronę ul. Widok).

Zwyciężył projekt przedstawiony przez autorów: Bartłomiej Gowin, Krzysztof Siuta (Pracownia Gowin-Siuta). Przy projekcie z projektantami współpracowali: mgr inż. arch. Ewa Gawron-Szpener (wizualizacje), mgr inż. Wiesław Bereza KB-Projekty Konstrukcyjne (konsultacja konstrukcji). Projekt ten zakłada stworzenie dwóch, oddzielnych oraz niezależnych przestrzeni wewnątrz budynku – część bankowa oraz część salonowa. W części bankowej ma oczywiście funkcjonować placówka bankowa. Salon natomiast ma zostać przeznaczony na realizację pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców stolicy podczas konsultacji społecznych – czyli na utworzenie m.in miejsca odpoczynku, kawiarni, galerii sztuki czy punktu informacji kulturalnej. Projekt zakłada stworzenie w dachu rotundy świetlika, który ma wpuszczać światło dziennie dla wszystkich trzech kondygnacji. Projektanci starali się w jak największej części zachować oryginalną bryłę zewnętrzną budynku. Jak widać na pierwszym zdjęciu w tym artykule – dziś dach jest pełny. Na placu znajdującym się koło rotundy ma powstać kino letnie – ma powstać w specjalnym, wymodelowanym wgłębieniu w ziemi, którego ściany miałyby zostać pokryte roślinami.

Wszystkie nagrodzone projekty wyróżniają się bardzo wysokim poziomem – nie sposób każdego z nich opisać. Warto jednakże zwrócić uwagę na pewien bardzo ciekawy fakt – brak reklam. Okazuje się, że bez nich centrum warszawy jest.. piękne! Nagle okazuje się, że budynki w centrum stolicy nie są tylko nośnikami reklam. Są pięknymi bryłami, których niestety nie znamy. Pocieszające, że coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać ten problem i z nim walczyć.

Czy rotunda będzie początkiem większych zmian w centrum? Czy w końcu dostrzeżemy, że reklamy nie usuwają problemu zaniedbanego centrum, a tylko nieudolnie go maskują? Miejmy nadzieję, że realizacja uda się zgodnie z wizualizacjami. I będzie świeciła przykładem.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione projekty konkursowe można zobaczyć na stronie internetowej organizatora.