Kraków: Ruszył konkurs urbanistyczno-architektoniczny dla Mieszkania Plus na Klinach

Ruszył konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla osiedla w ramach programu Mieszkalnie Plus w Krakowie. Projekt osiedla „Spacerowa” w Krakowie poznamy w sierpniu.

Mieszkanie plus Krakow mapa

W pierwszym etapie osiedla, nazwanego wstępnie “Spacerowa”, powstać ma około tysiąca mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Uczestnicy konkursu stworzą projekt zabudowy dla fragmentu 18-hektarowej działki położonej w rejonie ulic Spacerowej, Komuny Paryskiej i bpa A. Małysiaka w południowej części miasta.

Zgodnie z zapewnieniami BGKN “osiedle ma oferować dostęp do infrastruktury społecznej”. Zgodnie z materiałami konkursowymi w najbliższym sąsiedztwie osiedla powstaną szkoła oraz przedszkole. W jego otoczeniu znajdują się również punkty usługowe. Dodatkowo na terenie osiedla mają znaleźć się skwery, place zabaw, przedogródki i przestrzenie wspólne. Mimo pełnej istniejącej, bądź planowanej infrastruktury trzeba zauwazyć, że osiedle położone będzie na końcu terenu zurbanizowanego w rejonie autostradowej obwodnicy miasta, 7 km od jego centrum.

Wycinek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kliny Południe

Wycinek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego “Kliny Południe”

Obszar objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego “Kliny Południe” sprzed blisko dekady. Podstawowe przeznaczenie terenu zawarto pod zabudowę usługową. Projekt budowy osiedla wzbudza kontrowersje m.in. wśród części mieszkańców i lokalnych radnych, którzy obawiają się skutków nagłej budowy kilku tysięcy mieszkań. Obawy wiążą się również z sytuacją drogową na Zakopiance oraz osiedlu Ruczaj.

Krakow Kliny

W konkursie przewidziano trzy nagrody na łączną kwotę 50 tys. zł. Każdy z zakwalifikowanych do konkursu uczestników otrzyma wynagrodzenie za wykonanie zlecenia konkursowego. Celem jest również przygotowanie założenia urbanistycznego dla całego osiedla. Do 21 maja zainteresowane prac nastąpić ma 3 sierpnia 2018 roku. Konsultacje społeczne projektów rozpoczną się kilka dni później. Konkurs organizowany jest we współpracy z krakowskim oddziałem SARP.

Liczymy na to, że rezultat projektowy tego konkursu wniesie nową jakość dla powstającej przestrzeni, zarówno dla mieszkańców osiedla jak i dla mieszkańców miasta w szerokim kontekście urbanistycznym. Warsztatowy charakter procedury konkursowej zaproponowanej przez organizatora spółkę BGK Nieruchomości jest dodatkowym wyzwaniem dla uczestników.

– Bohdan Lisowski, prezes oddziału SARP w Krakowie.

Wcześniej podobne konkursy zrealizowano dla katowickiego Nikiszowca i warszawskich Nowych Jeziorek: