Modelowe wielorodzinne Nowe Jeziorki

Pracownie architektoniczne 22Architekci i AMC Andrzej Chołdzyński otrzymały dwa równorzędne pierwsze miejsca w konkursie na projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie. 

Uczestnicy konkursu opracowywali koncepcję urbanistyczną dla blisko 15-hektarowej działki, położonej przy ulicy Karczunkowskiej w rejonie Zielonego Ursynowa. Celem konkursu, który ruszył na przełomie października i listopada 2017 roku było zaprojektowanie funkcjonalnego, estetycznego i przyjaznego do życia osiedla mieszkaniowego, które będzie uwzględniało potrzeby wszystkich grup mieszkańców – od ludzi młodych, przez rodziny z dziećmi, aż po seniorów.  Układ urbanistyczny przestrzeni według założeń konkursu ma przewidywać dostęp do infrastruktury społecznej, takiej jak żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, a także przychodnia lekarska i miejsca lokalnej aktywności – zapewnić ma to samowystarczalność osiedla w oferowaniu podstawowych usług. Dodatkowo na terenie Nowych Jeziorek pojawić mają się ogólnodostępne boiska oraz przestrzenie zielone i rekreacyjne. Ma to być przeciwieństwo do obecnie budowanych osiedli deweloperskich – grodzonych i marginalizowanych. Projektanci wykonają także koncepcję architektoniczną dla wybranego fragmentu osiedla.

Realizacja rządowego programu, to nie tylko tworzenie nowej oferty dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, to także stawianie na rozwój nowoczesnego budownictwa i architekturyWyniki tego konkursu jasno pokazują, że projekt kilkutysięcznego osiedla może harmonijnie wpisywać się w istniejące otoczenie, oferować kameralną przestrzeń, a jednocześnie poprzez zaplanowanie wielu wspólnych przestrzeni zachęcać mieszkańców do lokalnej aktywności

– zaznaczył Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – 

Projekt pracowni 22Architekci został doceniony ze względu na czytelną kompozycję urbanistyczną. Jak czytamy w uzasadnieniu “W koncepcji umiejętnie pogodzono wymogi kształtowania przestrzeni o charakterze dzielnicy mieszkaniowej, o bogatej ofercie usług społecznych, z potrzebami środowiska przyrodniczego. Zaplanowanie w przestrzeni osiedla  placu miejskiego wraz z parkiem centralnym, może przyczynić się do społecznej integracji przyszłego osiedla”.

Projekt zaproponowany przez pracownię AMC- Andrzej M. Chołdzyński nawiązuje do koncepcji miasta-ogrodu charakteryzującego się znacznym udziałem terenów zielonych – skwerów i parków w ogólnej przestrzeni osiedla.

Obie nagrodzone koncepcje przewidują dostęp do infrastruktury społecznej, takiej jak żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa i miejsca lokalnej aktywności.

Nowe Jeziorki mają  zaoferować przyszłym mieszkańcom wysoką jakość życia. Zlokalizowany na terenie osiedla żłobek, przedszkole, publiczna szkoła podstawowa, a także przychodnia lekarska i bogata oferta handlowo-usługowa sprawią, że mieszkańcy będą mieli wszystko co najważniejsze w zasięgu ręki. Atutem będzie także sąsiadująca z osiedlem Warszawa Jeziorki, z której w dziesięć minut można dotrzeć do biurowego zagłębia na warszawskim Służewcu, a w niespełna pół godziny dojechać do stołecznego śródmieścia.

– przyznał Grzegorz Muszyński, Członek Zarządu BGK Nieruchomości S.A.

Lokalizacja terenu konkursowego; opracowanie: WW/Urbnews.pl

Osiedle, które pomieści blisko 3 tysiące mieszkań ma powstać na blisko 15 hektarowej działce położonej przy ulicy Karczunkowskiej, w południowo-wschodniej części warszawskiego Ursynowa. Choć Nowe Jeziorki położone są na obrzeżach Warszawy, to komunikację zapewnia bliskość linii kolejowej Piaseczno-Warszawa i stacji Warszawa Jeziorki. W planach również modernizacja ulicy Karczunkowskiej, mająca na celu poprawić dojazd do ulicy Puławskiej i pozostałej części Ursynowa.

Do 14 maja trwa konkurs na projekt Modelowego Domu Jednorodzinnego. Jego efektem mają być projekty domów modelowych, które poszerzą ofertę programu Mieszkanie Plus w małych i średnich gminach, w których dominuje budownictwo jednorodzinne.