Konkurs: TEORIA – organizowany przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ma zaszczyt zaprosić na uroczystość wręczenia nagród w konkursie TEORIA, chciałaby przybliżyć samo wydarzenie,a także zwrócić uwagę na zagadnienia, które w kontekście konkursu mogą Państwa zainteresować. 

Wreczenie nagrod

Kilka słów od Fundacji:

Fundacja działa od roku. W tym czasie przeprowadziliśmy pierwszą edycję konkursu poświęconego relacjom architektury i kultury. To jedyny znany nam konkurs w Polsce skierowany do architektów, którego przedmiotem nie jest projekt, a praca teoretyczna. Fundacji zależy na promowaniu młodych architektów, którzy często mają wiele do powiedzenia (i napisania) o architekturze, ale brak dorobku powoduje niejednokrotnie, że ich głos nie zawsze wybrzmiewa w wystarczający sposób.

Zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu jest dr Anna Lorens. W zwycięskiej pracy zajęła się fenomenem miejsc biesiadnych w mieście, a więc tematem aktualnym, ważnym, często dyskutowanym. Autorka zastanawia się, jak krzyżuje się kultura popularna z kulturą wysoką w architekturze. Zauważa, że to już nie tradycja jest wyznacznikiem trendu w biesiadowaniu, ale właśnie przemijalność, „przestrzeń tymczasowa” – miejsce, które pojawia się na pewien czas i po kilku miesiącach znika (warszawski „Plac zabaw” czy „Stacja Mercedes”). Miejsca z pozoru improwizowane, aranżowane niewielkim kosztem, stają się na kilka miesięcy centrami spotkań, kultury, rozrywki. Zwraca również uwagę na rodzącą się modę na „biesiadowanie w grupie” – w restauracjach, zamiast siedzieć przy oddzielnych stolikach, wolimy dzielić ogromny stół biesiadny z nieznajomymi – tak jest chociażby w warszawskiej czy krakowskiej „Charlotte”, w warszawskim „SAMie”. Autorka zajmuje się też mechanizmem tworzenia się miejsc centralnych miasta. Podaje przykład Sienny i tamtejszego Piazza del Campo, który stał się sceną dla publicznych rytuałów, miejscem codziennych spotkań. Zadaje pytanie gdzie jest w takim razie serce Warszawy? Czy polska stolica w ogóle ma takie centralne miejsce na swojej mapie?

Idąc dalej tym tropem chcielibyśmy zachęcić do rozmowy o tym gdzie wypoczywamy, relaksujemy się, spędzamy czas z przyjaciółmi i w jakim stopniu architektura przyczynia się do tego, że wybieramy takie, a nie inne miejsce. Jakim architektonicznym modom poddają się dziś kawiarnie, restauracje, bary, co decyduje, że danemu miejscu jest bliżej do tzw. kultury wysokiej, a innemu do popularnej? Wreszcie problem aranżacji przestrzeni poprzemysłowych, ich rewitalizacja jako wyzwanie dla architekta.

Spotkanie, na które zapraszamy będzie okazją do zgłębienia wszystkich wymienionych zaledwie tematów. Zachęcamy do rozmowy i zadawania pytań. 26 marca br. (środa) w warszawskim Muzeum Etnograficznym do Państwa dyspozycji będzie laureatka konkursu jak i członkowie jury, m.in. prof. Rainer Mahlamaki z Finlandii. Chcielibyśmy, aby konkurs stał się pretekstem do nagłośnienia w Polsce niezwykle potrzebnej debaty o architekturze.

To wydarzenie znajduje się także w  naszym kalendarzu.