Eurostat: Ranking zadowolenia mieszkańców miast

W ubiegłym tygodniu opublikowany został kolejny ranking zadowolenia mieszkańców europejskich stolic.

Liderem opublikowanego przez Eurostat rankingu jest Oslo. Aż 99% mieszkańców stolicy Norwegii jest zadowolonych z życia w swoim mieście (wzrost o 3 punkty procentowe), z czego aż 87% mieszkańców jest silnie zadowolonych. Wśród stolic państw Unii Europejskiej liderem jest Wilno z rezultatem 98%. Najlepsze wyniki wśród stolic osiągały także Sztokholm i Kopenhaga – 97%.

Oslo | fot. Chell Hill | lic. CC-BY-3.0

Oslo | fot. Chell Hill | lic. CC-BY-3.0

Poza rankingiem stolic liderem jest Zurych, który podobnie jak w Oslo, osiągnął wynik 99%. W szwajcarskim mieście żyje jednak mniej mieszkańców silnie zadowolonych. Wysokie wyniki osiągały Aalborg, Belfast (98%), Hamburg, Malaga, Lipsk, Rostock, Monachium, Cardiff i Braga (97%).

Najmniej zadowolonych ze swojego miasta osób mieszka w Atenach. Stosunkowo niskie wyniki – około 80 procent) wśród stolic osiągnęły Rzym, Paryż i Bukareszt. Niskie wyniki osiągają wciąż miasta włoskie takie jak Palermo czy Neapol. Wyraźny spadek zadowolenia nastąpił w miastach tureckich: w Ankarze (z 91% do 83%) oraz w Stambule (z 79 do 65%).

Warszawa z wynikiem 93 procent znajduje się na ósmym miejscu wśród europejskich stolic. Liderem polskiej części rankingu jest Gdańsk – 96% zadowolonych mieszkańców z czego 69% silnie. Zbadano także opinię mieszkańców Krakowa i Białegostoku. Dawna stolica wyprzedza obecną o dwa, zaś stolica województwa podlaskiego o trzy punkty procentowe.

raning