Gdynia: Woonerf dzięki budżetowi obywatelskiemu?

W ramach Budżetu Obywatelskiego w śródmieściu Gdyni będzie można głosować na projekt woonerfu. Czy oblicze ulicy Abrahama zmieni się?

Aktualizacja (26.09): Projekt zwyciężył w głosowaniu dla dzielnicy Śródmieście.

Początkowe plany Stowarzyszenia Starowiejska zakładały zmiany na ulicy o tej nazwie, jednak opór części handlarzy opóźni wprowadzenie zmian. W międzyczasie Stowarzyszenie zdecydowało się zaproponować zmiany na prostopadłej do niej ulicy Abrahama. Dzięki propozycji, w śródmieściu Gdyni powstać może ulica podobna do nowych realizacji w Łodzi.

abrahama

Możliwa lokalizacja pierwszej ulicy typu “woonerf” w Gdyni:

Projekt złożony do kolejnej edycji gdyńskiego budżetu obywatelskiego obejmuje fragment między ulicami 10 Lutego i Stefana Batorego. Rejon ten stał się w ostatnich latach miejscem lokalizacji wielu lokali gastronomicznych. Niestety za tym trendem nie podążyły zmiany w przestrzeni ulicy – Abrahama jest dziś w większości wykorzystywana przez ruch samochodowy jako przestrzeń do parkowania, a na krótkim odcinku ma nawet trzy pasy ruchu w jednym kierunku.

Twórcy projektu proponują realizację na wspomnianym odcinku strefy zamieszkania, zwężenie przestrzeni jezdnej i przeprowadzenie jezdni “meandrująco” między obiektami małej architektury. Odzyskana przestrzeń przeznaczona ma zostać na nowe nasadzenia zieleni i małą architekturę. Szacowany koszt projektu to prawie pół miliona złotych.

Ulica Abrahama w Gdyni | fot. Wikimedia Commons | Pomeranian | lic. CC-BY-4.0

Ulica Abrahama w Gdyni | fot. Wikimedia Commons | Pomeranian | lic. CC-BY-4.0

Czy w Gdyni pierwszy woonerf powstanie głosami mieszkańców, podobnie jak w Łodzi? Przekonamy się o tym pod koniec września kiedy to opublikowane zostaną wyniki głosowania. To będzie trwać od 12 do 25 września na stronie bo.gdynia.pl. Tam również zobaczyć można pozostałe projekty zaproponowane do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

LogoBO17