Riken Yamamoto z Nagrodą Pritzkera

Riken Yamamoto został 53. laureatem prestiżowej nagrody Pritzker Architecture Prize. Architekt został wyróżniony za projekty, które mają na celu wspieranie integracji wśród społeczności.

Riken Yamamoto
Riken Yamamoto, fot. Tom Welsh, źródło: materiały prasowe Pritzker Architecture Prize

Ukończył studia na Uniwersytecie Nihon na Wydziale Architektury w Wyższej Szkole Naukowo-Technicznej w 1968 r. i uzyskał tytuł magistra w dziedzinie architektury na Wydziale Architektury Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Tokio w 1971 r. W 1973 r. założył własną pracownię Riken Yamamoto & Field Shop. Jednym z pierwszych projektów jest willa Yamakawa w Nagano. Na początku lat 90. rozszerzył swoją działalnośc na budownictwo socjalne, w tym m.in. Hotakubo w Kumamoto (Japonia, 1991 r.).

Osiedle mieszkaniowe Hotakubo
Osiedle mieszkaniowe Hotakubo, fot. Riken Yamamoto & Field Shop, źródło: materiały prasowe Pritzker Architecture Prize

Poza budynkami czy osiedlami mieszkalnymi projektował między innymi szkoły podstawowe, budynki uniwersyteckie, instytucje i przestrzenie publiczne. Zaprojektował między innymi Uniwersytet Prefektury Saitama (Koshigaya, Japonia, 1999 r.) czy Bibliotekę w Tianjin (Chiny. 2012 r.).

Jian Wai SOHO
Jian Wai SOHO, fot. Riken Yamamoto & Field Shop, źródło: materiały prasowe Pritzker Architecture Prize

W następstwie trzęsienia ziemi i tsunami które dotknęło Japonię w 2011 roku założył Local Area Republic Labo, instytut zajmujący się działalnością społeczną poprzez projektowanie architektoniczne; i ustanowił Nagrodę dla młodych architektów.

Riken Yamamoto był profesorem uczelni w Tokio, Jokohamie i Nagoi. Uzyskał wiele nagród i wyróżnień w Japonii.

Nagroda Pritzkera przyznawana jest od 45 lat

W ubiegłym roku Nagrodę uzyskał Brytyjczyk David Alan Chipperfield, zaś przed nim nagrodzono Francisa Kéré (2022) oraz parę architektów Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal (2021). W 2020 roku laureatkami Nagrody Pritzkera zostały Yvonne Farrell i Shelley McNamara z pracowni Grafton Architects w Dublinie.

Wcześniej byli to m.in. Arata Isozaki, Balkrishna Doshi, Zaha Hadid, Norman Foster, Rem Koolhaas, Oscar Niemeyer czy Frank Gehry.