AKTUALNOŚCI

Nagroda Pritzkera 2020 dla pracowni z Irlandii

Laureatkami Nagrody Pritzkera 2020 zostały Yvonne Farrell i Shelley McNamara z pracowni Grafton Architects w Dublinie.

Budynek Uniwerytsteu Luigi Bocconi w Mediolanie

Budynek Uniwerytsteu Luigi Bocconi w Mediolanie | fot. DesignerToparchitect (Wikimedia Commons) | lic. CC-BY-SA-4.0

Farrell i McNamara znane są przede wszystkim z realizacji budynków akademickich z całego świata. Zaprojektowąly m.in. kampus uniwersytecki UTEC w Limie czy siedzibę Uniwersytetu Luigi Bocconi w Mediolanie, a także wiele budynków na terenie Irlandii, między innymi Biurowiec Ministerstwa Finansów, Uniwersytetu w Limerick, Trinity College w Dublinie, centrum sztuki Solstice Arts Centre w Navan.

W uzasadnieniu czytamy:

Za uczciwość w podejściu zarówno do swoich budynków, jak i sposobu, w jaki prowadzą pracownię, za ich wiarę we współpracę, hojność wobec koleżanek i kolegów, czego dowodem są takie wydarzenia, jak Biennale w Wenecji w 2018 roku, za ich nieustanne zaangażowanie na rzecz doskonałości w architekturze, ich odpowiedzialne podejście do środowiska, uwzględnianie wyjątkowości każdego miejsca, w którym pracują

Nagroda Pritzkera przyznawana jest corocznie architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka. Nagrodę ufundowała Rodzina Pritzkerów w 1979 roku. Laureat otrzymuje 100 tys. dolarów i brązowy medal.

W ubiegłym roku zdobywcą Nagrody Pritzkera został japoński architekt Arata Isozaki.  W 1963 roku założył własne biuro – Arata Isozaki & Associates.  Jest współautorem krakowskiego budynku Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Dwa lata temu nagroda trafiła do Indii. Balkrishna Doshi, 91-letni architekt był pionierem taniego budownictwa i mieszkalnictwa. Swoje wizje rozwijał pod okiem Le Corbusiera, któremu dedykował nagrodę. Doshi między innymi nadzorował realizację projektu indyjskiego miasta Czandigarh. Jego realizacje oddają ducha modernizmu, jest też autorem wielu osiedli socjalnych.