AKTUALNOŚCI

“Przestrzenie w sieci” – nowy projekt KNGP Uniwersytetu Opolskiego

Przestrzenie publiczne miasta rozumiane jako obszary ogólnodostępne, są sceną aktywności mieszkańców, źródłem wiedzy o dziejach miasta dla turystów oraz inspiracją artystów.

Prezentacja programu PowerPoint

Place, ulice, bulwary nadrzeczne, skwery i parki miejskie, są elementami struktury, która tworzy miasto. Zaspokajają one jedną z podstawowych potrzeb człowieka – sprzyjają nawiązywaniu kontaktów społecznych, wpływając przy tym na jakość życia mieszkańców. Dlatego też ludzie są w nich największą atrakcją, a spotkania rzeczą naturalną.

Wiemy, że gdy przestrzenie te są zaprojektowane zgodnie z zasadami kompozycji urbanistycznej, przy wykorzystaniu materiałów o odpowiedniej jakości z dbałością o funkcjonalność i estetykę obiektów małej architektury, przebywanie w nich jest przyjemnym doznaniem. Ale czy przy tej wiedzy, ich układ w granicach administracyjnych miast jest zawsze czytelny? Czy możemy bez większych barier przemieszczać się pomiędzy nimi?

Pytania te i wątpliwości zapoczątkowały prace nad koleją inicjatywą Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego w nowym roku akademickim.

Projekt „Przestrzenie w sieci” stanowi podstawę do zwrócenia uwagi na istotę systemowego podejścia do kształtowania przestrzeni publicznych. Opole, będące ośrodkiem życia akademickiego studentów Koła, posłuży jako studium przypadku do przeprowadzenia szeregu badań.

Analizy w ramach projektu realizowane będą przy współpracy zarówno lokalnej społeczności, jak i stowarzyszeń, organizacji oraz specjalistów, którzy na co dzień wpływają na kształt przestrzeni publicznych.

Wszystkich chętnych użytkowników miejskiej przestrzeni zapraszamy do współpracy. Liczymy na wasz aktywny udział w naszych inicjatywach.

Wszelkie informacje oraz aktualności związane z projektem znajdą Państwo na naszej stronie oraz na profilu FB jak również dołączając do wydarzenia na FB.