Pracownia Zahy Hadid zmieni port w Tallinie

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję zmian starego portu w stolicy Estonii. Jego przyszłością zajmie się pracownia Zahy Hadid.

Władze Portu w Tallinie ogłosiły konkurs w 2016 roku. Jego celem było znalezienie spójnej i pełnej koncepcji rozwoju portu przez najbliższe kilkanaście lat. Plan musiał zaoferować z jednej strony kontynuację funkcji portowej (Tallin jest jednym z najważniejszych portów na Morzu Bałtyckim, z dużym udziałem ruchu pasażerskiego), zaś z drugiej strony możliwości rozwoju zabudowy i wprowadzenia funkcji miejskich.

Wśród pracowni, które znalazły się w ostatnim etapie konkursu znalazły się ALA Architects, AZPML, KCAP Architects & Planners, Alver ARchitects czy Alejandro Zaera-Polo Maider Llaguno Architecture.

Zwycięski projekt pracowni Zaha Hadid Architects proponuje stworzenie nowego terminala pasażerskiego, nową zabudowę wzdłuż wybrzeży oraz funkcję biurową i hotelową. Łączyć ma port z wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO Starym Miastem.

Koncepcja zachowywać ma główne osie widokowe. Nawiązywać ma także to istniejącego układu urbanistycznego miasta oraz wysokości budynków.

Wzdłuż nabrzeży udostępnionych dla ruchu pieszego zaproponowano ulokowanie w parterach obiektów gastronomicznych. Masterplan jest też otwarty dla możliwych zmian funkcji terenów usługowo-handlowych w celu dopasowania do realiów i zwiększającego się ruchu turystycznego.

Komunikacyjnie teren połączony ma być z pozostałą częścią miasta ciągami pieszymi, rowerowymi, a także liniami transportu publicznego. Obecnie obszar ten zdominowany jest przez samochodowy ruch indywidualny. Architekci zaproponowali także stacje kolei linowej w rejonie nabrzeży i Starego Miasta.

Ostateczny projekt stworzony ma być do końca 2017 roku.

Zaha Hadid
Zaha Hadid, założycielka pracowni, zmarła w Miami 31 marca 2016 roku na atak serca.

Odpowiedzialna była m.in. za projekty londyńskiego Olympic Aquatic Centre, Riverside Museum w Glasgow, rzymskie Narodowe Muzeum XXI wieku MAXXI, dworzec Neapol-Afragola, budynek opery w chińskim Guangzhou, Phaeno Science Centre w niemieckim Wolfsburgu czy skoczni narciarskiej Bergisel w Innsbrucku.