Pokaz filmu „The Human Scale” i dyskusja z udziałem inwestora Roberta J. Moritza – Warszawa, 03.09.2015 r.

3 września o godz. 18 w Studio MDM przy Marszałkowskiej 9/15, w ramach letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem „Miasto, akcja!”, zaprezentowany zostanie film „The Human Scale” – ludzki wymiar projektowania miast, w reżyserii Andreasa Dalsggarda.

Czy współczesne metropolie odpowiadają na potrzeby ich mieszkańców? Czy możliwe jest zaprojektowanie miasta tak, by zachować ludzką skalę: odległości, budynków, przestrzeni, placów wspólnych, społecznych relacji?

Refleksję na powyższe tematy snują architekci skupieni wokół biura projektowego Jana Gehla, a po filmie, w ramach dyskusji z udziałem m.in. Roberta J. Moritza, inwestora projektu zrównoważonej dzielnicy Siewierz Jeziorna, dowiemy się jak powstrzymać proces wyludniania się wielkich aglomeracji i dlaczego warto inwestować w przyjazne człowiekowi projekty mieszkaniowe.

Do kogo należy miasto? Jak budować miasto przyjazne mieszkańcom? Jak powstrzymać dziką urbanistykę i pustoszenie wielkich aglomeracji?

3 września, godz. 18, Studio MDM przy Marszałkowskiej 9/15

Zapraszamy na pokaz filmu „The Human Scale” i dyskusję z udziałem inwestora Roberta J. Moritza, prezesa zarządu ALTA S.A., w ramach letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem „Miasto, akcja!”.

O filmie The Human Scale (reż. Andreas Dalsgaard, Chiny, Dania, USA, 2012, 83’)

LUDZKI WYMIAR PROJEKTOWANIA MIAST

Współczesne metropolie cechują gigantyczne samochodowe estakady przecinające miasta i domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w zamkniętych, betonowych boksach. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców? Czy możliwe jest zaprojektowanie miasta w taki sposób, by zachować ludzką skalę? Refleksję na powyższe tematy snują architekci skupieni wokół biura projektowego Jana Gehla, a Robert J. Moritz, inwestor projektu zrównoważonej dzielnicy Siewierz Jeziorna opowie dlaczego warto inwestować w przyjazne człowiekowi projekty mieszkaniowe. Zwiastun

O festiwalu MIASTO, AKCJA!

Czyje jest miasto? Co kształtuje tożsamość jego mieszkańców? Gdzie przebiega granica pomiędzy tym, co prywatne, a tym, co wspólne? Tego lata szukamy odpowiedzi na te i inne pytania podczas letniego przeglądu kina społecznie zaangażowanego pod hasłem Miasto, akcja!. Starannie wyselekcjonowane filmy opowiadają o różnych aspektach życia w mieście: od zmian funkcji przestrzeni miejskiej, poprzez przesunięcie paradygmatu posiadania w kierunku modelu współdzielenia, po aktywność mieszkańców w życiu publicznym, która miewa wręcz rewolucyjny charakter. Po każdej projekcji zaplanowana jest dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności. Miejsce: Studio MDM, Marszałkowska 9/15. WWW

O projekcie Siewierz Jeziorna

Siewierz Jeziorna jest nową dzielnicą średniowiecznego miasta Siewierz. Powstaje nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim, na granicy aglomeracji śląskiej oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wyjątkowość projektu polega na tym, że jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach: kolory domów są ze sobą skoordynowane, ulice, chodniki, skwery, działki są ograniczone niskimi, niezbyt dużymi ogrodzeniami; obok spójnej architektury nawiązującej do śląskiej tradycji budowlanej obejmuje takie zagadnienia, jak układ urbanistyczny czy zarządzanie wodą deszczową. Zaplanowane zostały w nim nie tylko domy, ale także rynek, kościół, szkoła, przedszkola, sklepy, punkty usługowe i ośrodki rekreacyjne – wszystko w odległości pieszej od miejsca zamieszkania. Miasteczko ma mieć własną stadninę koni, farmę ekologiczną. Do dyspozycji mieszkańców jest już marina. Więcej o projekcie na www.siewierzjeziorna.pl

O filmie Human Scale możecie przeczytać na naszej stronie – recenzja.

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.