Nowy Plan: Luksus, Poznań, 04-10.06.2018

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Centrum Otwarte serdecznie zaprasza na nowy, letni festiwal poświęcony tylko i wyłącznie architekturze i sztuce modernistycznej – Nowy Plan. Festiwal odbędzie się w Poznaniu w terminie od 4 do 10 czerwca br. Tematem głównym tegorocznej odsłony festiwalu będzie Luksus.

Modernizm ma wiele twarzy i wcieleń, bogatą historię i silny wpływ na współczesność. Od kilku lat dyskutowany jest znacznie szerzej, w niektórych środowiskach stał się nawet modny, choć – jak to bywa w przypadku mód – zainteresowanie nim jest tyle intensywne, co powierzchowne. Przez jednych nadal jest więc odsądzany od czci i wiary, przez innych traktowany jak obiekt bezrefleksyjnego kultu. Bez wątpienia był rewolucją w kształtowaniu przestrzeni i środowiska codziennego życia, choć wydaje się, że, w powszechnej świadomości, przewrót ten nie został jeszcze do końca intelektualnie i społecznie „przetrawiony”. Bo czy dokonania dwudziestowiecznego modernizmu są dobrze poznane i zrozumiane? Na ile powszechna wiedza przekracza znajomość kilku ikonicznych nazwisk i budynków, cytatów lub bon motów powiązanych z modernizmem? Przeciętny odbiorca doświadczający przestrzeni ukształtowanej przez myśl modernistyczną zasługuje, by otrzymać na jej temat jak najwięcej atrakcyjnie i przystępnie podanej wiedzy. Dostarczy jej „Nowy plan” – coroczny festiwal poświęcony modernistycznej architekturze, urbanistyce i sztuce organizowany wspólnie przez poznański oddział SARP oraz Inicjatywę „Centrum Otwarte”.

„Nowy plan” przeznaczony jest zarówno dla specjalistów, entuzjastów, jak i laików. Ma zamiar skupiać się za każdym razem na innym zagadnieniu, zjawisku, okresie lub twórcach architektury modernistycznej. Lokując się w Poznaniu ma ambicje podkreślenia roli modernizmu w rozwoju powojennego miasta, ale chce także sięgać dalej – umieszczając wątki lokalne w szerokim, ogólnopolskim lub światowym kontekście.

LUKSUS

W tym roku hasłem przewodnim jest „Luksus”, choć wielu mieszkańcom osiedli z wielkiej płyty zestawienie luksusu i moderny może wydać się dziwne. Tym bardziej, że modernizm nie miał ambicji tworzenia luksusu w tradycyjnym znaczeniu tego słowa – utożsamianego ze zbytkiem, nadmiarem, blichtrem i wyjątkowym komfortem. Przeciwnie – niósł obietnicę bardziej racjonalnej, zdrowej, sprawiedliwej i „demokratycznej” przestrzeni. Paradoksalnie – materializacja tych postulatów oznaczała dla szerokich mas przeniesienie się na wyższy poziom, a więc – swego rodzaju luksus, choćby w postaci osobnych mieszkań „z wygodami”: centralnym ogrzewaniem, bieżącą ciepłą wodą, nasłonecznionymi pokojami.

Ale to niejedyny przypadek, kiedy modernistyczną architekturę i urbanistykę można powiązać z luksusem. Już sam fakt modernizacji i stosowania nowoczesnych rozwiązań stawiał dokonania modernizmu na awangardowej, a więc także modnej i pożądanej pozycji. Nowoczesne hotele, domy wczasowe i wille należą do żelaznego modernistycznego repertuaru zarówno w krajach kapitalistycznych, jak i tzw. „demokracjach ludowych”. Olśniewały nowoczesnymi materiałami, wyglądem, a także standardem przekraczającym atrakcje dostępne po tej stronie „żelaznej kurtyny”. Czy modernizm i jego współczesne pochodne nadal mogą kojarzyć się z luksusem? Czym w ogóle jest luksus w architekturze?

Co oznacza dziś, a co rozumiano jako luksus kilka dekad temu? Na te pytania pozwolą odpowiedzieć cykle wykładów, debat, spacerów i ekspozycji w ramach poświęconej luksusowi pierwszej edycji festiwalu „Nowy Plan”.

Szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo na stronie internetowej – www.nowyplanfestiwal.pl


ORGANIZATORZY

Stowarzyszenie Architektów Polski Oddział w Poznaniu – to organizacja o wieloletniej tradycji zrzeszająca architektów oraz osoby związane z architekturą. Tworzą ją ludzie w różnym wieku, o rozmaitych poglądach i doświadczeniach. Założeniem SARP jest dbałość o ład przestrzenny i jakość architektury powstającej wokół nas. SARP to także organizacja animująca wydarzenia kulturalno-oświatowe związane z promocją dobrej architektury, a także tworząca warunki dla rozwoju twórczości architektonicznej i jej ochrony.

Centrum Otwarte – to inicjatywa, której celem są długotrwałe przemiany poznańskiej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem centrum miasta. To forum spotkań i wymiany myśli oraz doświadczeń dostępnych dla zróżnicowanych środowisk; ideowa kontynuacja dokonań Poznań Design Festiwal oraz nieformalnej inicjatywy „Otwarte” która działała w mieście w latach 2012-15. „CO” to zaczyn miejskiego think tanku, platforma spotkań, wymiany myśli, idei i rozwiązań, dzięki którym uda wypracować się innowacyjne działania z zakresu architektury, designu i urbanistyki.

KOORDYNATORZY

Magdalena Wypusz (SARP), Andżelika Jabłońska (Centrum Otwarte), Jakub Głaz (Centrum otwarte)

PARTNERZY

Miasto Poznań, Fundacja Made in art, Stowarzyszenie Kolektyw 1a, Galeria Miejska Arsenał, Colliers International, Sti Poligrafia

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Wydziału Kultury Miasta Poznania.

PATRONI MEDIALNI

Magazyn ARCH, Architektura Murator, Architektura & Biznes, infoarchitekta.pl, IKS

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.