Beata Chomątowska: “Betonia”, premiera, Warszawa, 07.06.2018

“Betonia to nie miejsce. Betonia to epoka” – pisze Marcin Wicha o najnowszej książce Beaty Chomątowskiej.

O tym jak kształtowały się idee masowego budownictwa, czym tak naprawdę są osiedla bloków oraz jak zmieniały się nasze zwyczaje mieszkaniowe już 7 czerwca opowie autorka książki podczas warszawskiego spotkania z czytelnikami. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Boćkowska.

7 czerwca 2018 | 18:00 | Zachęta Narodowa Galeria Sztuki | plac Stanisława Małachowskiego 3

wydarzenie na Facebooku


Betonia
Dom dla każdego
Data premiery: 23 maja 2018

Z fotografiami Krzysztofa Skłodowskiego

Zgrabne czteropiętrowce i przytłaczające drapacze chmur. W małych koloniach lub stojące samotnie. Otoczone zielenią lub surowym betonem. Osiedla bloków – choć wydaje nam się, że dobrze je znamy, kryją mnóstwo tajemnic i zaskakujących historii.

A są wszędzie – od metropolii po najmniejsze miejscowości. Tak liczne, że trudno je zignorować, lecz zarazem tak dobrze wtopione w krajobraz współczesnych miast, że na co dzień prawie ich nie widać. Pospolite, a jednak prowokujące, często znienawidzone, obrastające mitami. W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej dwanaście milionów Polaków. To doświadczenie uniwersalne, wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa, Radomia, Berlina, Londynu i podparyskich przedmieść – choć każdy ma o nim własną opowieść.

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Betonia nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.

źródło: Wydawnictwo Czarne
To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.