Nagroda Miesa van der Rohe 2017 – krótka lista
Sąd konkursowy Nagrody Miesa van der Rohe 2017 ogłosił krótką listę projektów. Jedna spośród 40 realizacji znajduje się w Polsce.
Jury konkursu Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej musiało wybierać z 355 prac zgłoszonych do pierwszego etapu. Krótka lista składa się z 40 pozycji. Najwięcej – po 4 – nominacji znajduje się we Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Aż 3 obiekty znajdują się w Londynie, po 2 w Dublinie, Lizbonie i podhelsińskim Espoo. W rywalizacji o miano najlepszego budynku pozostaje Muzeum Katyńskie w Warszawie, autorstwa pracowni BBGK Architekci.
Jedna trzecia projektów stanowi odpowiedź na wyzwania architektury w kontekście zabudowy zabytkowej – jej rewitalizacji, zmiany funkcji czy łączenia z nowoczesnymi formami. Zagadnienie to będzie jednym z tematów w roku 2018, który Komisja Europejska ogłosiła Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego.
W stawce przeważają projekty mieszkalne (14) oraz o funkcji usług kultury (11). Znajdują się tam także obiekty edukacyjne, przemysłowe, sportowe, krajobrazowe, socjalne oraz wielofunkcyjne.
Pięć najlepszych projektów, które zakwalifikują się do finału zostanie ogłoszona w połowie lutego. Ceremonia wręczenia nagród, na której poznamy zwycięzcę odbędzie się 26 maja.
Poniżej przedstawiamy wszystkie 40 realizacji:
W skład siedmioosobowego jury nagrody Miesa van der Rohe 2017 wchodzą:
- Stephen Bates, przewodniczący jury, architekt, urodzony w 1964 r., dyrektor Sergios Bates architects, Londyn – Zurych;
- Gonçalo Byrne, architekt, urodzony w 1941 r., dyrektor Gonçalo Byrne Arquitectos;
- Peter Cachola Schmal, architekt, urodzony w 1960 r., dyrektor Muzeum Architektury Niemieckiej (DAM) we Frankfurcie nad Menem;
- Pelin Dervię, architekt, urodzona w 1967 r., niezależny pracownik naukowy, redaktor i kustosz;
- Dominique Jakob, architekt, urodzony w 1966 r., dyrektor Jakob+MacFarlane;
- Juulia Kauste, socjolog, urodzona w 1967 r., dyrektor Muzeum Architektury Fińskiej w Helsinkach;
- Małgorzata Omilanowska, historyk sztuki i polityk, urodzona w 1960 r., profesor Uniwersytetu Gdańskiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2014–2015.