Książka: Charlie LeDuff – Detroit. Sekcja zwłok Ameryki

Książka ta nie jest ani architektonicznym reportażem, ani też opowieścią o klęsce monofunkcyjnego miasta. To bardziej osobista wędrówka po przestrzeni, która stworzona przez ludzi, przez nich również zostaje zniszczona.

detroit

Autor powraca do swojego rodzinnego miasta, które jako ikona amerykańskiego przemysłu stało się również dobitnym przykładem jego upadku. Ta wędrówka przez rzeczywistość po kryzysie z 2008 roku, pokazuje jednak, że zjawiska w przestrzeni miejskiej nie dzieją się nagle. W przypadku Detroit sięgają lat 70. XX wieku, kiedy pojawiły się pierwsze symptomy załamania na rynku motoryzacyjnym. Tym samym miasto powoli traciło na znaczeniu jako innowacyjny ośrodek przemysłowy, a to właśnie rozwiązania innowacyjne miały odgrywać główną rolę w konkurencji na globalnym rynku.

Tworzenie olbrzymich obszarów przemysłowych, brak zdywersyfikowanych funkcji centrum, a także podział rasowy i klasowy przestrzeni miasta stanowią podstawę jego upadku.

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego przyniósł wzrost liczby mieszkańców, a co za tym idzie rozwój stref podmiejskich. To wszystko przy jednoczesnym wyizolowaniu poszczególnych grup społecznych zarówno pod względem dochodów, jak również etnicznym. Miasto mimo ciągłego wzrostu w XX wieku, zachowało hermetyczny podział przestrzeni, utrwalany kolejnymi osiedlami dla klasy średniej na przedmieściach. Toteż Detroit to miasto, które po wycofaniu się przemysłu upada w sposób niespotykany w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja pokazuje, że miasto to złożony ekosystem, na który składa bardzo wiele płaszczyzn. Jeśli zabraknie w nim któregoś z elementów składowych, może okazać się, że kolejny ośrodek miejski podzieli los Detroit. Chodzi tutaj zarówno o politykę miejską, ekonomię, ale także aspekty społeczne w tym tożsamość lokalną czy walkę ze stereotypami i stygmatyzacją przestrzeni.

LeDuff jest optymistą, wierzy, że do miasta znów wróci życie, ale będzie to możliwe jeśli miasto nauczy się akceptować różnorodność. Rachunek ekonomiczny nie będzie jedynym wyznacznikiem rozwoju i planowania inwestycji.


Charlie LeDuff: Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
przeł. Iga Noszczyk
Wydawnictwo Czarne, 2015
ISBN 9788380490406