Inicjatywa Projektowa proponuje projekt ścieżki rowerowej pod Łazienkowskim

Inicjatywa Projektowa przedstawiła swój projekt ścieżki rowerowej, która mogłaby powstać podczas remontu Mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Proponują budowę przeprawy pod płaszczyzną istniejącego chodnika.

Taras widokowy / źródło: Inicjatywa Projektowa

Taras widokowy / źródło: Inicjatywa Projektowa

Architekci z Inicjatywy Projektowej – Jan Pawlik, Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski i Paweł Pyłka – zakładają podwieszoną pod chodnikami mostu Łazienkowskiego ścieżkę rowerową i tarasy z widokiem na lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Jak podkreślają most dotychczas był nieprzyjazny dla niezmotoryzowanych, a zbliżający się remont jest niepowtarzalną okazją by to zmienić i stworzyć nową, ciekawą przestrzeń publiczną, łączącą obie strony stolicy. Poza funkcją stricte komunikacyjną powstałby tarasy – jeden od strony północnej z widokiem na zurbanizowaną panoramę Warszawy, drugi od południowej – na bardziej dziki i naturalny brzeg rzeki, mogą zostać wykorzystane na potrzeby kawiarni, barów dla rowerzystów czy po prostu platform widokowych. Dodają również, że lepsze skomunikowanie terenów rekreacyjnych położonych nad rzeką, może być impulsem do rewitalizacji np. zapomnianych obiektów sportowych położonych na prawym brzegu Wisły. Ścieżka osłonięta by była romboidalną stalową siatką. Pełniłaby funkcję ochronną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ścieżka miałaby powstać pod istniejącym mostem. Jak argumentują autorzy projektu „Takie rozwiązanie zminimalizuje wpływ ruchu samochodowego oraz podmuchów wiatru na rowerzystów, a jednocześnie wykluczy kolizje z istniejącą infrastrukturą techniczną i drogową (zjazdami). Projekt ścieżki rowerowej nie wymaga ingerencji w elementy konstrukcyjne mostu, ponadto ścieżka może być dodana w każdym momencie bez negatywnego wpływu na ruch samochodowy”.

Projekt ma się wpisywać w starania stolicy o przyznanie przez Komisję Europejską tytułu Zielonej Stolicy Europy. Wspiera ruch rowerowy i pieszy minimalizując jednocześnie samochodowy.

Więcej o projekcie można przeczytać na fanpage’u Inicjatywy tutaj.