AKTUALNOŚCI

Tarnów: Dyskusja o ożywieniu centrum

W piątkowy wieczór tarnowska Sala Lustrzana zgromadziła kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy wzięli udział w spotkaniu z prezydentem Tarnowa. Tematem było ożywienie centrum miasta.

Ulica Wałowa, Tarnów. fot: Wikimedia Commons

Ulica Wałowa, Tarnów. fot: Wikimedia Commons

Spotkanie było reakcją na list prowadzących działalność gospodarczą w ścisłym centrum miasta. Przedsiębiorcy zaproponowali m.in. otwarcie dla ruchu samochodowego ulicy Wałowej. Ich zdaniem przyciągnąć miałoby to nowych konsumentów. Podejmowali zagadnienia możliwości darmowego parkowania, wjazdu dla samochodów zaopatrzenia, wykreowania nowej małej architektury czy też obniżenia czynszów i podatków lokalnych.

W trakcie spotkania dr Wojciech Jarczewski, kierownik Instytutu Rozwoju Miast w Krakowie przedstawił doświadczenia miast zachodniej Europy i innych polskich miast. Dowodził, że centrum może być miejscem spędzania wolnego czasu, o ile jego oferta będzie atrakcyjna. Prezydent Tarnowa zachęcał przedsiębiorców do współpracy. „Skoro domagamy się miejsc parkingowych dla klientów, to musimy się też sami ograniczyć i zrezygnować z parkowania w centrum własnych samochodów” – mówił.

Przedsiębiorcy wybrali z własnego grona grupę reprezentantów, która będzie konsultowała konkretne propozycje programowe z przedstawicielami Urzędu Miasta.