Ekspozycja “Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa” – Warszawa, 13.01-23.02.2017

Ekspozycja “Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture” (Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa) przedstawia wybrane dzieła projektantów i architektów z Finlandii powstałe na przestrzeni ostatnich stu lat. Wystawa będzie prezentowana w styczniu i lutym w naszym muzeum.

źródło: www.polin.pl

Dlaczego fińskie projekty miałyby być interesujące dla innych?
Tu nie chodzi o same projekty, przedmioty, które będziemy oglądać podczas wystawy. Interesujące jest raczej to, czego można się dowiedzieć dzięki nim.

Nasze projekty odzwierciedlają charakter fińskiej społeczności: naszą szczerość, otwartość, zaangażowanie.

Patrząc na nasze prace, możesz poznać naszą kulturę.

Ville Hara, Avanto Architects, źródło: @Echoes

 

13 stycznia – 23 lutego 2017, w godzinach otwarcia muzeum, wstęp wolny

Surowy klimat, lokalizacja, bezlitosna natura inspirowały fińskich projektantów do poszukiwania i wykorzystywania prostych, innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, pozwalających mierzyć się z wyzwaniami codzienności.

Te właśnie zagadnienia stanowią fundament ekspozycji skierowanej zarówno do profesjonalistów z dziedziny wzornictwa i architektury, jak i do szerokiej publiczności.

Znakomitym przykładem osiągnięć fińskich architektów jest wielokrotnie nagradzany budynek Muzeum POLIN, autorstwa Rainera Mahlamäkiego.

Budynek muzeum to idealna przestrzeń do prezentacji osiągnięć fińskich projektantów. Właśnie tutaj po raz pierwszy zostanie udostępniona publiczności wystawa “Echoes – 100 Years in Finnish Design and Architecture”.

Po Warszawie wystawę będzie można zobaczyć również w Bratysławie, Pradze oraz Berlinie.

Wystawa towarzyszy obchodom stulecia Republiki Finlandii.

Łatwo zauważyć, że najbardziej charakterystyczną cechą fińskiego stylu projektowania jest jego społeczny wymiar. Proces projektowania stanowi część programu nauczania, w efekcie projektowanie staje się elementem codzienności, nie jest niczym wyjątkowym, jakimś dodatkiem.

Projektowanie i architektura pełnią w Finlandii wyjątkową rolę. To taki skandynawski fenomen – spojrzenie na design w bardzo szerokim ujęciu. Zastanawiamy się nie tylko nad wizualną stroną projektu, choć ta jest bardzo ważna i nie można jej zaniedbać, ale także nad tym, jaki wpływ konkretny projekt wywrze na ludzi.

Rainer Mahlamäki, źródło: @Echoes
żródło: www.polin.pl
To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.