AKTUALNOŚCI

Dziecięcy głos poprawi bezpieczeństwo na drodze

Co zrobić żeby kierowcy zaczęli jeździć wolniej i ostrożniej w pobliżu szkół? Nowa aplikacja dzięki użyciu dziecięcych głosów sprawi, że zaczniemy myśleć jak kierujemy samochodem.

Poprawa bezpieczeństwa może nastąpić przy użyciu aplikacji „Slow Down GPS”, która została stworzona przez działającą w Północnej Europie firmę ubezpieczeniową If. Od końca sierpnia można ją pobierać na smartfony w Finlandii, Norwegii i Szwecji. Komunikaty o trasie czy ograniczeniach prędkości w standardowych nawigacjach samochodowych podawane są przez dorosłych. W nowej aplikacji w rejonach szkół, przedszkoli czy placów zabaw informacje mówione są przez dzieci.

fot. Kamil Suchożebski

fot. Kamil Suchożebski

Gdy dorosła osoba nagle usłyszy dziecięcy głos podświadomie reaguje – zwalnia oraz baczniej obserwuje teren wokół drogi – twierdzą eksperci. Dodatkowo w przypadku częściej uczęszczanych tras stanowi to swoiste przypomnienie o większej liczbie dzieci w okolicy.

Problem przekraczania prędkości i nadmiernej liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzieci w rejonach placówek oświatowych został zauważony w państwach nordyckich – ponad 50% dyrektorów twierdzi iż bezpieczeństwo na drogach wokół ich szkół nie jest wystarczające. Warto pamiętać, że kraje te postrzegane są za jedne z najbezpieczniejszych na całym kontynencie – potwierdzają to statystyki.