Tu było, tu stało. Spacery architektoniczne po Dzielnicy Śródmieście

Już w najbliższą sobotę Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na pierwszy z cyklu spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście. Jego tematem będzie Plac Defilad przestrzeń do zagospodarowania,  poprowadzi go Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy Tu było, tu stało i spacerów architektonicznych.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/177566432636244/

Tu było, tu stało SPACERY.

Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia/ architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

– Wybierzemy się szlakiem warszawskiej architektury, która po 1989 r. ulegała rozmaitym przekształceniom. Motywem przewodnim spacerów są zmiany jakie zaszły po tej dacie w tkance miasta, ale mówić także będziemy o tym, jak wyglądała przedwojenna stolica, porównując z tym co się w niej wydarzyło także po 1945 r. Na spacer warto zabrać trzecią część naszej drukowanej mapy Tu było, tu stało, ponieważ wiele z nich zostało na niej zaznaczone i opisane – mówi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało. – Odwiedzimy obiekty odnawiane i rekonstruowane w ostatnich latach, wśród nich te doskonałe i mniej udane realizacje. Wspomnimy również miejsca, które zaznaczyliśmy na dwóch poprzednich mapach, poświęconych znikającej architekturze – dodaje.

Spacery poprowadzą znani i cenieni architekci, historycy sztuki i varsavianiści: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Bryła.pl i Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

Przewodnicy pokażą obiekty świetnie wpisujące się w przestrzeń miasta i dla niej charakterystyczne, ale także te, które są przykładem mniej udanych przekształceń. Zaczną od Placu Defilad, który od ponad 25 lat podlega nieustannym mniej lub bardziej trwałym zmianom. Mimo tych działań i żywej dyskusji mieszcząca się w sercu Warszawy ogromna przestrzeń pozostaje niezagospodarowana.  Podczas spaceru jej socrealistyczny sznyt, z główną dominantą Warszawy – nadal budzącym kontrowersje –  Pałacem Kultury i Nauki zostanie przedstawiona z 60-letniej perspektywy. Wydaje się, że w tym czasie dar Stalina został już oswojony i tętni kulturalnym życiem, jednak przestrzeń wokół niego niekoniecznie.

– W czasie spaceru poruszymy wiele związanych z tym miejscem zagadnień. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Jak przerwanie ciągłości urbanistycznej miasta olbrzymim placem miało wpływ na jego rozwój? Jak te tereny wyglądały przed wojną? Przypomnimy niezrealizowane plany zagospodarowania Placu Defilad po 1989 r. i przyjrzymy się współczesnemu planowi miejscowego zagospodarowania tego terenu – mówi Patrycja Jastrzębska, przewodniczka pierwszego spaceru, który rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 12.00 przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej. To samo spotkanie zostanie powtórzone jesienią – w niedzielę 16 października, również w samo południe.

Patrycja Jastrzębska jest historyczką sztuki, absolwentką IHS Uniwersytetu Warszawskiego. Autorką inicjatywy i redaktor prowadzącą serwis „Tu było, tu stało” na Facebooku, prezeską Stowarzyszenia MASŁAW. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Jest również autorką publikacji “Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r.” oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”.

Spacerom architektonicznym towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany adres email: [email protected]. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczącej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

To już kolejna edycja spacerów architektonicznych po Warszawie organizowanych przez Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław. Wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem, w wielu uczestniczyło ponad dwieście osób.

Terminy i tematy spacerów:

 1. Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania

23.04.2016 r. (sob.), godz. 12 i 16.10.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

Start: przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej

 1. Ściana Wschodnia

07.05.2016 r. (sob.), godz. 12 i 11.09.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Tomasz Siwiec

Start: przed kinem Atlantic

 1. Na wschód od Ściany Wschodniej

15.05.2016 r. (niedz.), godz. 12 i 09.10.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Grzegorz Mika

Start: pod pozostałościami d. CDT-u od strony ulicy Brackiej i Jerozolimskich

 1. Starówka warszawska – udana kreacja architektoniczna?

22.05.2016 r. (niedz.), godz. 16 i 28.08.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Małgorzata Pastewka

Start: przed kościołem Św. Anny

 1. Plac Teatralny i okolice

04.06.2016 r. (sob.), godz. 16 i 09.07.2016 r. (sob.), godz. 16

Prowadzenie: Grzegorz Piątek

Start: Teatr Wielki, przed wejściem do Opery Narodowej

 1. Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów

05.06.2016 r. (niedz.), godz. 16 i 04.09.2016 r. (niedz.), godz. 16

Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz

Start: przed kawiarnią Rozdroże, al. Ujazdowskie 6

 1. Ściana Zachodnia – brakujące centrum

12.06.2016 r. (niedz.), godz. 12 i 18.09.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Grzegorz Mika

Start: róg ulic Wspólnej i Chałubińskiego

 1. Dworce Linii Średnicowej

19.06.2016 r. (niedz.), godz. 12 i 02.10.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Hubert Trammer

Start: przy kasach w hali Dworca Centralnego

 1. Plac Grzybowski i okolice

26.06.2016 r. (niedz.), godz. 12 i 25.09.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Tomasz Siwiec

Start: skwer na Placu Grzybowskim

 1. Dzielnica Ministerstw

10.07.2016 r. (niedz.), godz. 16 i 23.10.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Agnieszka Rumińska

Start: ul. Piękna 18, obok Green Caffe Nero

 1. Muranów – osiedle pomnik

24.07.2016 r. (niedz.), godz. 16 i 06.11.2016 r. (niedz.), godz. 12

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

Start: przed kinem Muranów

 1. Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych

20.08.2016 r. (sob.), godz. 16 i 05.11.2016 r. (sob.), godz. 12

Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz

Start: róg ul. Lipowej i Wybrzeża Kościuszkowskiego

Organizatorem spacerów jest Projekt „TBTS” cieszący się dużym zainteresowaniem. Dotychczas internetową mapę odwiedziło ponad 160 tysięcy internautów, a jej profil na Facebooku lubi już ponad 110 tysięcy fanów.

Inicjatywa „TBTS” ma na celu udokumentowanie oraz prezentację interesujących pod względem artystycznym i historycznym obiektów architektonicznych z mapy Warszawy, które zostały wyburzone po 1989 r. lub zostały w sposób znaczący przekształcone. Celem projektu jest także zaciekawienie historią, tradycją i architekturą stolicy, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o spuściznę historyczną,  a także o przestrzeń miejską Warszawy.

W zeszłym roku została wydana już trzecia część drukowanej mapy „TBTS” (w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy), znalazło się na niej 20 obiektów, a także przestrzeni miejskich, które uległy przekształceniom w przeciągu ostatnich 25 lat (zarówno pozytywnych jak i negatywnych). Jest to dokumentacja zmian jakie zachodzą w przestrzeni Warszawy, oraz powód do refleksji nad jakością tych zmian. Mapa jest dwujęzyczna – z tłumaczeniem na język angielski.

Organizatorzy:

Masław Stowarzyszenie

Tu było, tu stało

Patroni medialni:

Architektura Murator

BRYŁA

Co Jest Grane 24

Radio Kolor

urbnews.pl

Warszawski Serwis Kulturalny

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, Dzielnica Śródmieście

facebook.com/TuByloTuStalo

www.maslaw.org.pl

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.